Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Platforma na wojnie z PiS w Sejmie

0
Podziel się

- Próba odwołania Mariusza Kamińskiego oznacza przyznanie się do winy premiera - powiedział szef PiS.

Platforma na wojnie z PiS w Sejmie
(PAP/Tomasz Gzell)
bDyOXLLV

aktualizacja 13.45

- _ Próba odwołania Mariusza Kamińskiego oznacza przyznanie się do winy Donalda Tuska - __ _ powiedział Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem sam premier znajduje się w _ w pierwszym kręgu podejrzeń _ w tej sprawie.

Dziś w Sejmie miała miejsce gorąca debata ws. ustawy o grach hazardowych.

bDyOXLLX

Podczas niej prezes PiS podkreślił, że nie ma żadnych podstaw prawnych do odwołania CBA. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego decyzja o odwołaniu Mariusza Kamińskiego będzie nieważna.

_ - Człowiek będący w kręgu podejrzeń nie może odwołać kogoś kto go w tym kręgu postawił _ - podkreślił Jarosław Kaczyński.

dźwięk: Money.pl

_ - Mamy wiele słów o przejrzystości, o wyjaśnieniu do końca i rozpaczliwą obronę trzęsącego się premiera _ - mówił prezes PiS.

bDyOXLMd

dźwięk: Money.pl

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego winny w tej sprawie jest Donald Tusk, któremu Mariusz Kamiński powierzył poufne informacje w sprawie afery hazardowej, a potem doszło do przecieku w tej sprawie. Prezes PiS uważa, że nikt nie uwierzy premierowi, który przez wiele lat przyjaźnił się z Mirosławem Drzewieckim, że nie wiedział w jakim towarzystwie on przebywał.

Premier tłumaczy się w Sejmie

- _ Stały się rzeczy bardzo złe _- mówił w Sejmie Donald Tusk. Chodziło mu nie tylko o polityków Platformy, ale także o prace nad ustawą hazardową i działania CBA.

Jak podkreślił, _ nie można zamykać oczu _ na to, co stało się ze standardami zachowań w odniesieniu do dwóch polityków PO. Miał na myśli Zbigniewa Chlebowskiego i Mirosława Drzewieckiego. Przyznał też, że rząd ma do wyjaśnienia kilka rzeczy.

bDyOXLMe

Dodał, że sprawy nagannych relacji polityków nie da się obronić, trzeba je pokazać i wyjaśnić.

Powstanie komisja śledcza

Platforma Obywatelska poprze powołanie komisji śledczej badającej aferę hazardową.

Przemawiająca w Sejmie w imieniu klubu PO Krystyna Skowrońska, przypomniała, że w ZOBACZ TAKŻE:
Tusk wymienia ministrów, oceny podzielone
2007 roku, za rządów tej partii, zakładano wprowadzenie 10-procentowego podatku od gier losowych i zakładów wzajemnych, jednak ostatecznie do tego nie doszło.

bDyOXLMf

Powiedziała też, że w rządzie PiS prace nad ustawą koordynował szef klubu Przemysław Gosiewski.

Rząd przedstawił jak powstawała ustawa hazardowa

Minister Michał Boni przez prawie godzinę prezentował proces przygotowania tej ustawy. Nie odpowiedział jednoznacznie, czy stosowane mechanizmy stanowienia prawa mogły spowolnić prace nad tą konkretną ustawą. Oświadczył jednak, że sposób przygotowania aktów prawnych powinien zostać uproszczony.

PiS proponuje premierowi spokój zamiast wojny

Domagamy się ujawnienia prawdy o aferze hazardowej - oświadczyła w Sejmie posłanka PiS, Beata Kempa.Według niej premier powinien być przesłuchany przez prokuratora.

bDyOXLMg

Beata Kempa ponownie stwierdziła, to o czym PiS mówi od kilku dni, że nie ma podstaw odwołania szefa CBA. _ - To nie postawione zarzuty są podstawą do odwołania szefa CBA, tylko prawomocny wyrok sądu _ - oświadczyła. Posłanka uważa, że decyzja o odwołaniuMariusza Kamińskiegojest decyzją polityczną.

dźwięk: Money.pl

Beata Kempa powiedziała też, że za czasów rządu Jarosława Kaczyńskiego CBA nie zajmowało się pracami nad ustawą, gdyż politycy z partii rządzącej nie kontaktowali się z biznesmenami, którzy chcieli wpływać na jej kształt.

Lewica: Ta afera podsumowuje dwa lata rządu PO

Poseł Marek Wikiński powiedział, że afera hazardowa jest podsumowaniem dwóch lat rządów Platformy.

Według posła Lewicy zmiany dokonane w rządzie to zabieg obliczony na _ zadowolenie opinii publicznej, które potem przełoży się na sondażowe słupki _.

dźwięk: Money.pl

Poseł z trybuny apelował do rządu, żeby pracowali, a nie troszczyli się o sondaże. _ _

_ - Zafundowaliście Polakom 52 miliardową dziurę w budżecie, którą wszyscy będziemy musieli załatać. Będzie się pan pewnie usprawiedliwiał i chwalił, że Polska gospodarka na tle europejskich i tak ma się nieźle. Żadna to wasza zasługa _ - dodał Wikiński.

Poseł Lewicy wyśmiał zarzuty Platformy że CBA zastawiła pułapkę na partię rządzącą. Przypomniał, też że PO stworzyła tą jednostkę razem z PiS. Przypomniał, że jego klub zgłosił propozycje zmian w ustawie o CBA, które zapobiegłyby nadużyciom w działaniach tej instytucji.

dźwięk: Money.pl

Jego zdaniem, ostatnie zmiany w rządzie są działaniami pozornymi. Poseł podkreślił, że trzeba wyjaśnić sprawę przecieku informacji o działaniach CBA w sprawie afery hazardowej.ZOBACZ TAKŻE:
Majątki bohaterów afery hazardowej idą w miliony

PSL bierze aferę na przeczekanie

Żaden z posłów PSL nie zabrał głosu w debacie w Sejmie. Szef klubu ludowców Stanisław Żelichowski tłumaczył, że jeśli wkrótce ma zostać powołana komisja śledcza w tej sprawie, to debata nie ma sensu i PSL nie chce w niej uczestniczyć.

Zaznaczył, że on sam jak i inni posłowie Stronnictwa są obecni na sali plenarnej i obserwują jak radzą sobie politycy PO. Zadeklarował, że jeśli Platforma będzie potrzebowała wsparcia w Sejmie, dostanie je od PSL.

_ - Zasady w polityce są takie: jak pływają - to się podaje rękę, jak toną - to pod lód _ - dodał Żelichowski.

| Dymisje w związku z aferą hazardową |
| --- |
| W związku z aferą hazardową gabinet Donalda Tuska opuszcza 6-ciu ministrów. Odchodzą wicepremier i szef MSWiA Grzegorz Schetyna, który ma zostać szefem klubu PO, a także minister sprawiedliwości Andrzej Czuma, oraz wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld. Do pracy w parlamencie przechodzą również ministrowie z Kancelarii Premiera - rzecznik rządu Paweł Graś, oraz Sławomir Nowak i Rafał Grupiński. Premier rozpoczął równocześnie proces odwołania szefa CBA - Mariusza Kamińskiego. |

bDyOXLMy
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)