Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Platforma się naradzi. Będzie plan dla Buzka?

0
Podziel się:

Tematem rozmów zarządu z europosłami ma być m.in. strategia w walce o fotel szefa PE.

Platforma się naradzi. Będzie plan dla Buzka?
(PAP/Radek Pietruszka)
bFebsMyd

_ - Zarząd Platformy Obywatelskiej spotka się w poniedziałek wieczorem z europarlamenatrzystami wybranymi w czerwcowych wyborach z list partii _- poinformował wiceszef POWaldy Dzikowski. W zaplanowanym na godz. 20 spotkaniu weźmie udział premierDonald Tusk.

Dzikowski nie chciał mówić o szczegółach spotkania. Jacek Saryusz-Wolski, który po raz drugi uzyskał mandat europosła, powiedział, że spotkanie będzie dotyczyć planu działań na najbliższą przyszłość, przede wszystkim w kontekście wyboru Jerzego Buzka na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, a także desygnowania Jose Barroso na szefa nowej Komisji Europejskiej.

Saryusz-Wolski nie potwierdził doniesień poniedziałkowego _ Dziennika _, że polski rząd jest gotowy wycofać się z walki o stanowisko komisarza ds. wspólnego rynku za cenę uzyskania poparcia Francji dla Jerzego Buzka.

bFebsMyf

Buzek rywalizuje o to, kto będzie kandydatem chadeków na stanowisko szefa PE z Włochem Mario Mauro - kandydatem Ludu Wolności, partii premiera Włoch Silvio Berlusconiego. Premier Donald Tusk ma w tym tygodniu rozmawiać o Buzku z przewodniczącym frakcji chadeckiej w europarlamencie Josephem Daulem.

Z koleiJarosław Wałęsa, który po raz pierwszy zasiądzie w europarlamencie, powiedział, że ma wiele pytań, które będzie chciał zadać władzom PO. _ _

_ - Chcę zapytać o strategię rządu na najbliższe kilka miesięcy, o to, co z polskim komisarzem, czy będzie nim Danuta Huebner. Chcę też zapytać o sprawy organizacyjne, na przykład o to, jak będą dzielone miejsca w komisjach w PE _ - zapowiedział Wałęsa.

WicepremierGrzegorz Schetynapytany w sobotę, czy Huebner - dotychczasowa komisarz ds. polityki regionalnej, która w ostatnich wyborach uzyskała mandat europosła, zostanie komisarzem także w nowej Komisji, powiedział, że jest to otwarta sprawa. Według Schetyny to, kto zostanie polskim komisarzem, _ zależy od tego, jaka komisja będzie w naszym zasięgu _.

bFebsMyl

ZOBACZ TAKŻE:

Schetyna zapowiedział w weekend, że premier będzie w poniedziałek rozmawiał z Huebner, m.in. o jej przyszłości politycznej.

Rzecznik rząduPaweł Graśnie przesądza, czy jeszcze w poniedziałek dojdzie do takiej rozmowy. Huebner - lokomotywa warszawskiej listy PO - na razie nie deklaruje, czy zrezygnuje z funkcji komisarza.

bFebsMym

Tusk mówił przed tygodniem, że w nowej kadencji Komisji Europejskiej Polska jest zainteresowana teką komisarza ds. przemysłu. Nie chciał powiedzieć, kogo nasz kraj wyśle do Brukseli, ale - jak mówił - Danuta Huebner, Janusz Lewandowski, Jacek Saryusz-Wolski to _ oczywiste kandydatury _, jeśli chodzi o kompetencje.

Pięcioletnia kadencja obecnej KE, w której Huebner jest komisarzem ds. polityki regionalnej, teoretycznie mija jesienią, ale wiele wskazuje na to, że zostanie przedłużona do końca roku, gdyby okazało się, że Traktat z Lizbony jednak wejdzie życie od 1 stycznia, po udanym ponownym referendum w Irlandii.

Gdyby Danuta Huebner objęła tekę komisarza w nowej kadencji komisji musiałaby zrezygnować z mandatu europarlamentarzysty.

| PO w czerwcowych eurowyborach zdobyła 25 mandatów: |
| --- |
| Z jej list zostali wybrani: Piotr Borys,Jerzy Buzek, Róża Thun, Małgorzata Handzlik,Jolanta Hibner, Danuta Huebner,Danuta Jazłowiecka, Sidonia Jędrzejewska, Filip Kaczmarek, Lena Kolarska-Bobińska, Janusz Lewandowski,Krzysztof Lisek,Elżbieta Łukacijewska, Bogdan Marcinkiewicz,Sławomir Nitras, Jan Olbrycht, Jacek Protasiewicz, Jacek Saryusz-Wolski,Joanna Skrzydlewska, Bogusław Sonik, Rafał Trzaskowski, Jarosław Wałęsa,Paweł Zalewski, Artur Zasada i Tadeusz Zwiefka. |

bFebsMyG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)