Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PO o pomyśle twórców: "jest gorszy niż abonament"

0
Podziel się:

Iwona Śledzińska-Katarasińska krytykuje opłatę audiowizualną, która miałby zastąpić abonament.

PO o pomyśle twórców: "jest gorszy niż abonament"
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

aktualizacja 16.44

Platforma Obywatelska nie zgadza się na propozycję twórców, aby media publiczne finansować z opłaty audiowizualnej. - _ Taka opłata obciąża każdego podatnika - _ podkreśla posłankaIwona *Śledzińska-Katarasińska, **szefowa sejmowej komisji kultury i środków przekazu.*

Propozycję likwidacji abonamentu i zastąpienia go powszechną opłatą audiowizualną w wysokości 8 złotych, która byłaby płacona wraz z PIT-em przez każdą pracującą osobę, wysunęli twórcy w założeniach swojej ustawy medialnej.

Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO podkreśla, że Platforma Obywatelska jest przeciwna zarówno abonamentowi, jak i opłacie audiowizualnej - jako nowemu podatkowi.

Platforma deklaruje jednak, że chce rozmawiać z twórcami o ich projekcie ustawy medialnej, bo widzi w niej punkty zbieżne z własnymi pomysłami na media publiczne._ - Do takich rozmów ze środowiskiem twórców może dojść już w przyszłym tygodniu _- poinformował wiceszef klubu PORafał Grupiński.

Jedna z podstawowych zmian, jakie chcieliby wprowadzić twórcy w nowej ustawie medialnej ich autorstwa to likwidacja abonamentu, który obecnie płacony jest od odbiornika radiowego i telewizyjnego.

Abonament - według projektu - zostałby zastąpiony powszechną opłatą audiowizualną w wysokości 8 zł, która byłaby płacona wraz z PIT-em przez każdą pracującą osobę._ _

[ **

Zwolnienia z abonamentu pogrąża TVP** ]( http://news.money.pl/artykul/zwolnienia;z;abonamentu;pograza;tvp,171,0,589739.html )

_ - Nie ma zgody na taką bezpośrednią daninę od obywateli. Tak powiedzieliśmy i tego się trzymamy. Ta opłata jest gorsza od abonamentu, bo abonament jest płacony od gospodarstwa domowego, a opłatę audiowizualną miałby uiszczać każdy podatnik _ - tłumaczy Śledzińska-Katarasińska.

Według Grupińskiego, byłby to nowy podatek. _ - Tego nie chcemy. Co innego kwota na media zapisana w budżecie, a co innego obciążanie każdego podatnika taką opłatą _ - podkreślił.

Twórcy chcieliby także odebrać Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji kompetencje wyboru rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia. Według propozycji twórców, siedmioosobowa Rada Mediów Publicznych, która wybierałaby władze mediów publicznych - byłaby wyłaniana w drodze konkursu przez Komitet Mediów Publicznych. Jego skład miałby być losowany spośród 250 osób wskazanych między innymi przez organizacje pozarządowe i twórców.

Komitet Obywatelski Mediów Publicznych to inicjatywa ludzi kultury i nauki, zainicjowana podczas wrześniowego Kongresu Kultury w Krakowie. Tworzy go kilkadziesiąt osób, a w skład Rady Patronackiej Komitetu wchodzą między innymi: Magdalena Abakanowicz, Maria Janion, Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki, Witold Sobociński, Wisława Szymborska, Andrzej Wajda, Krystyna Zachwatowicz i Krzysztof Zanussi.

Ostateczna wersja ustawy medialnej autorstwa twórców ma zostać przedstawiona na początku marca.

ZOBACZ TAKŻE:

media
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)