Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PO, PSL i Lewica za odebraniem immunitetu Ziobrze

0
Podziel się:

Mają jeden warunek: wniosek musi być dobrze umotywowany.

PO, PSL i Lewica za odebraniem immunitetu Ziobrze
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

PO zagłosuje za uchyleniem immunitetu poselskiegoZbigniewowi Ziobrze, jeśli wniosek prokuratury w tej sprawie będzie dobrze umotywowany - powiedział w radiu ZET szef klubu POZbigniew Chlebowski.

Również inni goście audycji _ Siódmy dzień tygodnia _: szef klubu PSLStanisław Żelichowskii przewodniczący klubu LewicyWojciech Olejniczakzadeklarowali, że ich kluby opowiedzą się za odebraniem Ziobrze immunitetu, jeśli będą do tego podstawy.

Z kolei przewodniczący zarządu głównego PiSJoachim Brudzińskiuważa, że obecne ministerstwo sprawiedliwości pod kierownictwemZbigniewa Ćwiąkalskiego_ walczy z opozycją _.

Wystąpienie do Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu Ziobrze rozważa Prokuratura Okręgowa w Płocku. Chodzi o śledztwo dotyczące okresu od 29 grudnia 2005 r. do 24 stycznia 2006 r. w sprawie rozpowszechniania informacji z postępowania prokuratorskiego związanego ze śledztwem w sprawie mafii paliwowej. Z materiałami tymi zapoznał się prezes PiSJarosław Kaczyński.

ZOBACZ TAKŻE:

Ziobro wyjaśniał w sobotę, że na jego prośbę prokurator współprowadzący sprawę mafii paliwowej spotkał się z J.Kaczyńskim - wówczas prezesem partii rządzącej, posłem i członkiem Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy prezydencie. Ziobro podkreślał, że odbyło się to zgodnie z prawem.

Wskazał na artykuł Kodeksu postępowania karnego, zgodnie z którym w wyjątkowych wypadkach prokurator może podjąć decyzję o dopuszczeniu do akt innej osoby niż pokrzywdzeni, podejrzani, ich pełnomocnicy i obrońcy. Ziobro przekonywał, że w związku z tym nie przekroczył uprawnień jako minister sprawiedliwości - prokurator generalny.

- _ Jeśli to będzie wniosek dobrze umotywowany, na pewno będziemy głosować za uchyleniem tego immunitetu _ - mówił w niedzielę Chlebowski, przypominając, że Platforma opowiada się za likwidacją tej części immunitetu parlamentarnego, która nie dotyczy działalności związanej z wykonywaniem mandatu posła lub senatora.

Zdaniem Chlebowskiego, jeśli prokuratorzy udostępniają _ szefowi partii ważne tajne dokumenty ze śledztwa _ to jest - _ absolutnie bulwersujące zdarzenie _.

- _ Jeżeli będzie wniosek prokuratury, PSL poprze odebranie immunitetu panu ministrowi Ziobrze _ - zadeklarował również Żelichowski.

W ocenie szefa klubu PSL, jeśli materiały ze śledztwa nie trafiają do najważniejszych osób w państwie - prezydenta i premiera - a otrzymuje je szef partii, to jest to _ skandal _, który _ powinien być ukarany _.

Olejniczak mówił zaś, że jego klub chce się zapoznać z dokumentami prokuratury. Zaznaczył, że jeśli doniesienia o nieprawidłowościach potwierdzą się, to posłowie Lewicy zagłosują za odebraniem immunitetu Ziobrze.

Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, Sejm może uchylić posłowi immunitet bezwzględną większością głosów ustawowej liczby posłów.

- _ Szukacie sensacji tam gdzie jej nie ma _ - ripostował z kolei Brudziński.

- _ Każdy, kto śledzi w ostatnich miesiącach to co, dzieje się (...) u pana ministra Ćwiąkalskiego, może łatwo sobie wyrobić opinię, że tak naprawdę ministerstwo sprawiedliwości za główny obszar aktywności ustanowiło walkę z opozycją i poprzednim ministrem sprawiedliwości _ - mówił.

W ocenie Brudzińskiego - _ nie ma nic nienormalnego _ w tym, że parlamentarzyści zapoznają się z dokumentami z prokuratur.

- _ W poprzedniej kadencji był taki poseł, bardzo specyficzny, nazywał się poseł Nowak, który to poseł objeżdżał różnego rodzaju prokuratury i wykorzystując ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora otrzymywał dostęp do akt. Zapoznawał się z np. stenogramami przesłuchań, a w tym przesłuchań świadków. Nie ma tutaj nic nienormalnego _ - powiedział polityk PiS.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)