Notowania

rakowski
09.11.2008 14:11

Po smierci Rakowskiego. "Najbardziej barwna postać PRL"

Politycy komentują śmierć ostatniego premiera PRL.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ Jacek Turczyk)

_ Odszedł wybitny polityk, liberał lewicy, dziennikarz i komentator życia publicznego, osoba nietuzinkowa, najbardziej barwna, choć kontrowersyjna postać PRL-u _- tak w radiu ZET mówili o Mieczysławie Rakowskim politycy.

_ - Rozkruszał system; potężny intelekt, pokazywał nowe wizje; jego Dzienniki są do dzisiaj niezmiernie ciekawą lekturą; duża strata _ - ocenił szef klubu PSLStanisław Żelichowski.

_ - Odeszła postać niewątpliwie historyczna _ - powiedziałJoachim Brudziński(PiS). _ Gdyby ktoś próbował opisywać historię PRL-u poprzez pryzmat Rakowskiego, to na pewno nie byłaby to historia w takim wydaniu uproszczonym, jak to się próbuje czasami wrzucać wszystkich i wszystko do jednego worka _ - powiedział.

Jego zdaniem, _ gdyby nie 60 lat komunizmu w Polsce Rakowski byłby postacią bardzo ważną w socjaldemokracji europejskiej _. - _ Był socjaldemokratą, ale trzeba pamiętać, że był integralną częścią tamtego systemu; jego droga polityczna rozpoczęła się w czasach stalinowskich _ - wskazał.

Jak podkreślił Brudziński, Rakowski _ poprzez swoje pióro rozmiękczał system _, a jego _ niewątpliwą zasługą było to, że jako ostatni premier PRL doprowadził w jakimś stopniu do obrad Okrągłego Stołu i wyprowadził sztandar PZPR _.

Zdaniem szefa Klubu LewicyWojciecha Olejniczaka, Rakowski to _ postać wyjątkowa, niezwykle szanowana na lewicy zarówno przez starsze pokolenie, jak i ludzi młodych _.

- _ Człowiek, który urodził się na wsi (...), do wszystkiego doszedł ciężką, własną pracą, przez zdobycie dobrego wykształcenia, angażowanie się w wielkie przedsięwzięcia _ - charakteryzuje Rakowskiego Olejniczak. W jego ocenie, największym _ dziełem _ byłego premiera jest _ Polityka _, której przez lata był redaktorem naczelnym.

Szef klubu POZbigniew Chlebowskiwyraził przekonanie, że odszedł _ wybitny polityk, wybitny dziennikarz, komentator życia publicznego i to nie tylko w okresie PRL-u _.

Jak wskazywał szef klubu PO, Rakowski _ miał wielkie zasługi, jeśli chodzi o zorganizowanie Okrągłego Stołu _. _ - Cenię go w jakimś sensie jako byłego premiera, bo trzeba pamiętać, że wówczas nastąpił początek poważnych zmian w gospodarce _ - powiedział Chlebowski. _ _

_ - Był w jakimś sensie politykiem przełomowym, jeśli chodzi o lewicę, bo miał odwagę - chyba dlatego też, że czuł, że system się kończy - że zmiany są nieuniknione. Był w jakimś sensie najbardziej liberalnym politykiem lewicy _ - ocenił polityk PO.

Prezydencki minister Michał Kamiński wskazał, że _ Rakowski zawsze był postacią kontrowersyjną, mocną, ale fascynującą i najbardziej barwną postacią PRL-u _. _ W- tak trudnym momencie jak rok 1968 r. - można powiedzieć - ratował honor polskiej lewicy, która wtedy rządziła, a duża jej część zeszła na antysemickie pozycje _ - podkreślił.

Przypomniał, że Rakowski był zaangażowany w pojednanie polsko-niemieckie. - _ W czasach, gdy to było rzeczą nieoczywistą i trudną, był publicystą i politykiem, który miał dobre kontakty w Niemczech i starał się je rozwijać _ - dodał.

| Mieczysław Rakowski - historyk i dziennikarz, premier w latach 1988-89 i ostatni I sekretarz KC PZPR zmarł w sobotę, po ciężkiej chorobie. |
| --- |

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Ostani premier PRL nie żyje ]( http://news.money.pl/artykul/ostatni;premier;prl;nie;zyje,151,0,384151.html )
Tagi: rakowski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz