Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
traktat lizboński
13.03.2008 07:44

Polacy popierają Traktat Lizboński

Większość z nas opowiada się za ratyfikacją Traktatu Lizbońskiego - wynika z sondażu GfK Polonia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Kula)

Polacy w większości opowiadają się za ratyfikacją Traktatu Lizbońskiego - wynika z sondażu GfK Polonia przeprowadzonego na zlecenie _ Rzeczpospolitej _.

Dziennik przypomina, że w Sejm ma za sobą pierwsze czytanie rządowego projektu w tej sprawie. LiD i PSL zapowiedziały poparcie, jednak klub PiS, bez którego głosów ratyfikacja może się nie udać, chce złożyć poprawki do projektu.

Wyniki sondażu GfK Polonia pokazują, że aż 60 procent Polaków poparłoby Traktat Lizboński. Według prawie połowy badanych, to Sejm powinien decydować o ratyfikacji, 41 procent wolałoby zdecydować o tym w referendum.
_ Rzeczpospolita _ podaje, że 36 procent ankietowanych jest _ raczej za przyjęciem _ unijnego dokumentu, 24 procent _ zdecydowanie za _. Tylko co ósmy respondent opowiada się przeciwko ratyfikacji Traktatu, w tym co 14-ty jest temu zdecydowanie przeciwny.

PiS nie zgodził się na przyjęcie rządowego projektu ustawy w sprawie ratyfikacji i zgłosił własny projekt. Partia chce, by w preambule do ustawy zapisano, że polska konstytucja jest najwyższym prawem w RP. Natomiast w tekście ustawy Prawo i Sprawiedliwość domaga się umieszczenia zapisu, że odstąpienie od kompromisu z Joaniny, dotyczącego sposobu podejmowania decyzji we Wspólnocie, byłoby możliwe tylko za zgodą parlamentu, prezydenta i rządu.

Gazeta podaje, że na takie poprawki nie godzą się PO i LiD. Posłowie będą głosować nad ustawą o ratyfikacji traktatu najwcześniej po Wielkanocy.

Sondaż GfK Polonia z dnia 12 marca przeprowadzono telefonicznie na grupie 500 osób.

Tagi: traktat lizboński, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz