Notowania

afganistan
05.04.2010 10:02

Polacy w Afganistanie mają nowy szpital polowy

W głównej bazie, w Ghazni, działa już ambulatorium i część szpitalna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MON/isaf.wp.mil.pl)

W głównej bazie Polskiego Kontyngentu Wojskowego, w Ghazni działa już ambulatorium i część szpitalna na kilkanaście łóżek.

Podpułkownik Tomasz Bojanowski zapewnia, że placówka medyczna w Afganistanie to szpital na najwyższym poziomie. Lekarze mają tu do dyspozycji wszystko, co potrzebne do leczenia żołnierzy z urazami.

Sprzęt do telekonferencji to nowoczesny komputer oraz specjalistyczne kamery. Dzięki temu - jak mówi major Grzegorz Sołtysiak - można konsultować z Polską właściwie każdą operację.

Załoga szpitala polowego współpracuje z Amerykanami. Do obowiązków załogi należy również leczenie cywilnej ludności z prowincji Ghazni. Żółnierze czekali na szpital wiele miesięcy. To ta sama placówka, która wcześniej stacjonowała w Karbali, w trakcie irackiej misji. Konterery i namioty przeszły w Polsce gruntowny remont i zostały przewiezione do Afganistanu.

Obecnie załoga szpitala potrzebuje tylko anestezjologa z odpowiednim przeszkoleniem. Do tej pory nie było chętnych na wyjazd w rejon misji.

Kierownictwo MON liczy jednak na to, że teraz to się zmieni, ponieważ przyszłemu anestezjologowi zostaną zaproponowane wyższe pieniądze - prawie 22,5 tysiąca złotych.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ **Dłuższa misja i większa liczba żołnierzy w Aganistanie** ]( http://news.money.pl/artykul/dluzsza;misja;i;wieksza;liczba;zolnierzy;w;aganistanie,199,0,599751.html )
* [ ]( http://news.money.pl/artykul/dluzsza;misja;i;wieksza;liczba;zolnierzy;w;aganistanie,199,0,599751.html )[ **Zemke: Za Afganistan płacimy zbyt wysoką cenę** ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/zemke;za;afganistan;placimy;zbyt;wysoka;cene,189,0,563133.html )
Tagi: afganistan, polacy, mon, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz