Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska chce ograniczyć koszty konsulatów UE

0
Podziel się:

Jedna placówka ma reprezentować kilka krajów Wspólnoty.

Polska chce ograniczyć koszty konsulatów UE
(kprm.gov.pl)

Nasz kraj namawia do wzmocnienia współpracy konsularnej państw UE. Celem jest ograniczenie wysokich kosztów m.in. przez redukcję liczby placówek konsularnych na świecie i tworzenie wspólnych reprezentacji konsularnych kilku państw UE.

_ Polska na przykład oferuje innym krajom UE, że może je reprezentować na Wschodzie _ - powiedział ekspert Polskiego Przedstawicielstwa przy UE Filip Jasiński.

Nasi przedstawiciele zorganizowali w poniedziałek w Brukseli spotkanie szefów służb konsularnych krajów należących do strefy Schengen. Spotkanie odbyło się z inicjatywy szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego (na zdj.) w polskiej ambasadzie. I choć miało charakter _ rozpoznawczy _ (temat będzie kontynuowany na kolejnych spotkaniach), to zdaniem Jasińskiego już widać, że kraje zachodniej Europy są zainteresowane np., by polski konsul reprezentował je w odległych miastach Ukrainy.

Polska z kolei będzie mogła zmniejszyć liczbę konsulatów w krajach afrykańskich i latynoamerykańskich. Inną możliwością - dodał Jasiński - jest _ tworzenie konsulatów kilku państw UE pod jednym dachem _, tak by ograniczyć koszty.

Taką współpracę konsularną od kwietnia 2010 roku umożliwi wejście w życie tzw. Wspólnotowego Kodeksu Wizowego, zaaprobowanego przed wakacjami przez rządy państw UE i Parlament Europejski. Kodeks ujednolicił podstawowe warunki i procedury wydawania wiz krótkoterminowych (trzy miesięczne w okresie pół roku) Schengen dla obywateli państw trzecich.

Zdaniem Jasińskiego, skorzystają zarówno kraje UE, bo będą mogły zaoszczędzić, jak i obywatele państw trzecich, którzy nie będą musieli udawać się w często daleką podróż do stolicy, by ubiegać się o wizę w konkretnym konsulacie. Będą mogli złożyć wniosek wizowy w bliżej położonym konsulacie innego kraju UE.

Zgodnie z zapowiedzią ministra Sikorskiego Polska - jak poinformowano PAP w ambasadzie RP - chce rozpocząć dyskusję na temat _ sposobów ograniczenia kosztów współpracy konsularnej i zmiany liczby placówek konsularnych na świecie przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego poziomu jakości obsługi interesantów (w tym opieki konsularnej udzielanej obywatelom przebywającym za granicą) _.

Wspólnotowy kodeks wizowy wprowadza m.in. ułatwienia dla osób ubiegających się o wizy i dzięki większej przejrzystości gwarantuje im większą pewność prawną. Decyzja w sprawie wniosku wizowego będzie musiała być podjęta w ciągu 15 dni, ponadto rozporządzenie wprowadza wymóg uzasadnienia każdej decyzji odmownej, dając osobom ubiegającym się o wizę prawo do wniesienia odwołania. Rozporządzenie harmonizuje też opłaty, utrzymując opłatę manipulacyjną za wydanie wizy w wysokości 60 euro dla osób powyżej 12. roku życia (z wyłączeniem krajów, które zawarły z UE umowy o ułatwieniach wizowych i gdzie wiza kosztuje 35 euro).
Polska przypomniała na spotkaniu swój postulat dotyczący zbliżenia w zakresie ruchu osobowego ze wschodnimi sąsiadami Unii Europejskiej. Warszawa od dawna upomina się o zwolnienie ich z opłaty, gdyż obecnie wielu obywateli państw sąsiednich z powodu zbyt wysokich kosztów wizowych nie może podróżować do UE.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)