W zamian za pierwiastek zaoferowano nam gwarancje energetyczne - podaje Reuters. Na kompromis nie zgadza się jednak 9 innych krajów UE. **
Nie są jeszcze znane szczegółowe ustalenia. Według pierwszych doniesień Austria i Luksemburg przedstawiły Polsce "ofertę ostatniej szansy". Miała ona zawierać wprowadzenie systemu podwójnej większości od roku 2016.
Z kolejnych informacji wynikało, że system nicejski pozostanie do roku 2017.
Wedle ostatnich doniesień TVN24, system nicejski miałby obowiązywać do roku 2014, przez kolejne dwa lata głosowania przebiegałyby według "podwójnej większości z elementami pierwiastka" a od roku 2017 niekorzystny dla nas system podwójnej większości.
Wcześniej Niemcy i Francja zaproponowały polskiej delegacji przedłużenie obowiązywania systemu nicejskiego do roku 2014 i wprowadzenie podwójnej większości po tej dacie, ale Polska na tę propozycję nie przystała.
Jak twierdzi premier Luksemburga, porozumienie z Polską liderzy UE osiągnęli dziękitelefonicznym negocjacjom z premierem Jarosławem Kaczyńskim.
Według agencji AFP z polskim premierem rozmawiali: prezydent Francji Nicolas Sarkozy, premier Wielkiej Brytanii Tony Blair, Hiszpanii: Jose Luis Rodriguez Zapatero oraz Luksemburga Jean - Claude Juncker.
Delegacje: czeska, litewska i portugalska podały, że nie zgodzą się na szczyt, podczas którego Polska byłaby izolowana.