Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polskie Radio dostanie 5 milionów złotych

0
Podziel się

Taką kwotę pomocy zadeklarowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Polskie Radio dostanie 5 milionów złotych
(PAP/Grzegorz Jakubowski)
bEhyPlKd

Taką kwotę pomocy zadeklarowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warunkiem będzie jednak utrzymanie w strukturach radia zespołów artystycznych. Jest to światełko w tunelu - ocenił deklarację ministra prezes radia Jarosław Hasiński (na zdjęciu).

_ - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie uchyla się od możliwości udzielenia wsparcia dla istniejących zespołów muzycznych Polskiego Radia. Wysokość pomocy finansowej nie może jednak przekroczyć 5 mln PLN brutto. Finansowanie może odbywać się w ramach Programów Ministra, dotacji podmiotowej lub dotacji celowej _ - oświadczył resort komunikacie.

Ministerstwo zastrzegło jednak, że _ warunkiem otrzymania dotacji jest utrzymanie zespołów w strukturach Polskiego Radia . _

bEhyPlKf

_ - Zastrzeżenie to dotyczy przede wszystkim Orkiestry Symfonicznej i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, która jest tuż przed podpisaniem umowy na przyznane 131 mln złotych na budowę nowej siedziby. Pieniądze pochodzą z Unii Europejskiej i zmiana organizatora mogłaby oznaczać utratę przyznanych środków _ - oświadczyło ministerstwo._ _

_ - Uważam, że jest to jakieś światełko w tunelu, choć chcielibyśmy mieć oczywiście dużo więcej środków, tym bardziej, że pętla nam się zacieśnia _ - powiedział prezes Polskiego Radia Jarosław Hasiński.

Według niego deklarowane przez ministerstwo pieniądze będą przekazywane w transzach, a pierwsza miałaby być wypłacona już w lutym. Ponadto z przewidzianej kwoty 2 mln zł miałyby być bezpośrednio przeznaczone dla Programu II.

bEhyPlKl

Odnosząc się do stawianych przez ministerstwo warunków, Hasiński powiedział, że do rozmów w sprawie NOSPR radio powróci po Wielkanocy i wtedy zdecyduje o ewentualnym wycofaniu decyzji o wypowiedzeniu umowy o jej finansowanie.

Polskie Radio apelowało do Narodowego Archiwum Cyfrowego, Dyrekcji Archiwów Państwowych i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wsparcie dla swojego archiwum, a do ministrów: rolnictwa i rozwoju wsi oraz prezesa Głównego Urzędu Statystycznego o pieniądze na audycje o powszechnym spisie rolnym.
Trwają też rozmowy w sprawie finansowania pozostałych zespołów artystycznych. Rozważana jest m.in. koncepcja, by Orkiestra Kameralna Polskiego Radia _ Amadeus _ została wpisana do rejestru ministra kultury jako Narodowa Instytucja Kultury.

W ostatnich tygodniach zarząd Polskiego Radia alarmuje, że na skutek spadających wpływów z abonamentu sytuacja finansowa spółki stała się _ dramatyczna _. Zarząd poprosił ministra kultury o wsparcie projektów kulturalnych, ministra spraw zagranicznych o zwiększenie poziomu finansowania dla Polskiego Radia dla Zagranicy, ministrów: obrony narodowej, Skarbu Państwa oraz spraw wewnętrznych i administracji o powiększenie środków finansowych na realizację zadań o charakterze państwowym, a ministra Skarbu Państwa o zwiększenie kapitału zakładowego.

Z kolei władzom samorządowym Mazowsza, Małopolski i Wielkopolski radio zaproponowało, by przejęły od niego finansowanie: Polskiej Orkiestry Radiowej, Chóru Polskiego Radia oraz Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia _ Amadeus _. Polskie Radio oświadczyło też, że z końcem roku wypowiada umowę Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i zaprzestaje jej dalszego finansowania.

bEhyPlKm
bEhyPlKG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)