Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poncyliusz krytykuje ustawę hazardową

0
Podziel się:

Jeśli posłowie dziś uchwalą ustawę hazardową, w piątek trafi ona do Senatu.

Poncyliusz krytykuje ustawę hazardową
(PAP/Leszek Szymański)

Aktualizacja: 10.00

W Sejmie planowana jest dzisiaj debata i drugie czytanie rządowego projektu ustawy o grach hazardowych. Paweł Poncyliusz z PiS nie ma zamiaru brać udziału w głosowaniu, bo jego zdaniem tempo prac nad ustawą jest zbyt duże. Może to spowodować, że powstanie bubel prawny.

Poseł Poncyliusz powiedział, że klub Prawa i Sprawiedliwości jeszcze nie podjął decyzji, jak zachowa się podczas głosowania nad całą ustawą.

POSŁUCHAJ PAWŁA PONCYLIUSZA:

*(Dźwięk: IAR)*

Paweł Poncyliusz przypomniał, że biuro legislacyjne Sejmu skrytykowało projekt ustawy za niekonstytucyjność części zapisów:

(Dźwięk: IAR)

Ustawa hazardowa trafiła do Sejmu w ubiegłym tygodni, a już dziś planowane jest drugie i trzecie czytanie ustawy. Jeśli posłowie uchwalą ustawę hazardową, w piątek trafi ona do Senatu.

Także sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Paweł Wypych uważa, że błyskawiczny proces legislacyjny ustawy hazardowej budzi zaniepokojenie.

POSŁUCHAJ PAWŁA WYPYCHA:

(Dźwięk: IAR)

Wypych zaznaczył jednak, że Lech Kaczyński opowiada się za wprowadzeniem pewnych obostrzeń w dostępie do gier hazardowych i zakładów.

Rząd, który jest autorem projektu chce, aby ustawa hazardowa weszła w życie na początku przyszłego roku.
Posłowie opozycji podczas prac w sejmowej komisji finansów przedstawili kilkadziesiąt poprawek. Komisja pozytywnie zaopiniowała m.in. poprawkę Henryka Kowalczyka z PiS, odnoszącą się do limitów lokalizacyjnych dla salonów binga pieniężnego.

Rządowy projekt ustawy hazardowej zakazuje urządzania wideoloterii i gier na automatach do hazardu poza kasynami.

Nie będą wydawane nowe zezwolenia na prowadzenie salonów gier z automatami i punktów z automatami o niskich wygranych; dotychczasowe zezwolenia nie będą przedłużane. W stosunku do obecnie obowiązującej ustawy podniesiono stawki niektórych podatków.

| Poprawki zgłoszone do projektu ustawy: |
| --- |
| Komisja pozytywnie zaopiniowała poprawkę odnoszącą się do limitów lokalizacyjnych dla salonów binga pieniężnego. Zgodnie z tą poprawką liczba takich salonów w województwie nie mogłaby być większa niż 1 na 300 tys. mieszkańców. Ministerstwo Finansów nie sprzeciwiło się takiej poprawce. Obecnie w Polsce działają tylko 3 tego typu salony. Pozytywna opinia rady gminy będzie konieczna do uzyskania koncesji na prowadzenie kasyna lub zezwolenia na prowadzenie salonu zakładów wzajemnych lub bingo - zakłada inna przyjęta przez komisję poprawka do projektu, zaproponowana przez Elżbietę Rafalską (PiS). Komisja przyjęła też m.in. poprawkę Stanisława Steca (Lewica), by dopłaty stosowane w grach, na które państwo ma monopol w 79 proc. trafiały na Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, w 20 proc. na Funduszu Promocji Kultury a w 1 proc. na nowy Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych. Rząd chciał, by na ten nowy fundusz trafiło 5 proc. dopłat. Pozytywnie została zaopiniowana także poprawka posła Marka Borowskiego z
koła poselskiego Socjaldemokracji Polskiej, zgodnie z którą właściwy organ cofnie zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie automatów o niskich wygranych, w przypadku stwierdzenia, że automat umożliwia grę o wygrane wyższe niż określone w ustawie lub stosowanie wyższych, niż dozwolonych stawek. |

|

| *Legalizacja e-hazardu dałaby fiskusowi 350 mln zł * Zagraniczne serwisy bukmacherskie notują miesięcznie ponad 30 mln odsłon z Polski. |

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)