Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pozytywna opinia komisji by odwołać szefa CBA

0
Podziel się:

Jeszcze dzisiaj opinia zostanie przesłana do Kancelarii Premiera.

Pozytywna opinia komisji by odwołać szefa CBA
(PAP/Darek Delmanowicz)

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych pozytywnie zaopiniowała wniosek premiera o odwołanie szefa CBA Mariusza Kamińskiego. Jeszcze dzisiaj opinia zostanie przesłana do Kancelarii Premiera.

W głosowaniu nad opinią nie wzięli udziału posłowie PiS Jarosław Zieliński i Zbigniew Wassermann, którzy opuścili posiedzenie i zapowiedzieli, że nie będą uczestniczyli w głosowaniu nad _ kuriozalnym wnioskiem _ premiera.

Mariusz Kamiński złożył dzisiaj przed komisją wyjaśnieniaw sprawie działań CBA związanych z aferą hazardową. Na posiedzeniu sejmowej komisji ds. służb specjalnych pozostali jedynie posłowie PO I Lewicy.

Po przesłuchaniu Mariusz Kamiński powiedział, że przekazał posłom wszystkie informacje związane z aferą hazardową i jak dodał, wierzy iż obraz sytuacji w oczach członków komisji jest być może teraz inny niż zakładali przed przesłuchaniem.

Dodał, że było to dobre, merytoryczne spotkanie. Zaznaczył, że kilka dni temu podczas konferencji prasowej powiedział całą prawdę na temat afery hazardowej i jak dodał ci, którzy twierdzą inaczej chcą zrobić z niego kłamcę. Podkreślił, że jest pewien, iż przed sądem obroni się przed stawianymi mu zarzutami.

Sekretarz rządowego Kolegium ds. służb specjalnych Jacek Cichocki ujawnił, że we wniosku premiera kładzie się nacisk na potrzebę apolityczności szefa CBA. Jak podkreślił, zapis taki zawiera ustawa o Biurze. Cichocki przypomniał słowa Donalda Tuska, który oświadczył, że _ odniósł wrażenie, iż w ostatnich tygodniach zachowanie Mariusza Kamińskiego jest bardzo polityczne _. Według niego, pojawienie się podejrzeń, że szef CBA może sprzyjać którejś ze stron sceny politycznej już jest przesłanką do tego, by zastanowić się nad jego odwołaniem.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński powiedział po wysłuchaniu wyjaśnień Kamińskiego, że występują znaczne rozbieżności między zeznaniami Kamińskiego a wersją premiera Donalda Tuska.

Z tego powodu zapowiedział, że złoży wniosek o ustalenie, które informacje przedstawione przez Kamińskiego mogą zostać ujawnione. W trybie zgodnym z ustawą o ochronie informacji niejawnych należy precyzyjnie ustalić, które informacje pozostają pod ochroną tej ustawy, a które można przekazać opinii publicznej - dodał polityk PiS.

Poseł Zieliński ma nadzieję, że komisja śledcza wyjaśni nieprawidłowości w procesie legislacyjnym nad projektem ustawy o grach i zakładach wzajemnych. Jest przekonany, że sejmowa opinia komisji ds. służb specjalnych do wniosku premiera o odwołanie szefa CBA będzie ważnym dokumentem pomocnym w wyjaśnieniu tej sprawy.

Wniosek premiera powinien zaopiniować prezydent, a także Kolegium ds. Służb Specjalnych. Lech Kaczyński zapowiedział już, że jego opinia będzie negatywna. Nie wiadomo też, kiedy ją wyda, gdyż nie ma określonych terminów. Premier Donald Tusk oświadczył, że czeka na nią do końca tygodnia.

Jutro zbierze się rządowe Kolegium ds. Służb Specjalnych, by przygotować opinię do wniosku premiera. Od razu po Kolegium zostanie przedstawiona opinia na temat dokumentu.

| Procedura odwołania szefa CBA |
| --- |
| Odwołanie szefa CBA następuje na wniosek premiera po zasięgnięciu opinii prezydenta, kolegium do spraw służb specjalnych oraz sejmowej komisji właściwej do spraw służb specjalnych. Według Kancelarii Prezydenta, wniosek premiera do prezydenta o odwołanie Kamińskiego jest niepełny i dlatego Lech Kaczyński najprawdopodobniej zwróci go do uzupełnienia. Z kolei Kancelaria Premiera argumentuje, że nie ma obowiązku dołączenia uzasadnienia do takiego wniosku. |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)