Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prasa w USA o wyborach w Iranie: Nie były sprawiedliwe

0
Podziel się:

Media spekulują, czy prezydent Ahmadinedżad wygrał, bo sfałszowano wyniki.

Prasa w USA o wyborach w Iranie: Nie były sprawiedliwe
(EPA/PAP)

- _ Nikt spoza wewnętrznych kręgów irańskich władz nie wie, kto wygrał w Iranie piątkowe wybory prezydenckie. Możliwe, że większość wyborców głosowała na dotychczasowego prezydenta Mahmuda Ahmadineżada. Możliwe też, że wybory zostały sfałszowane. Jedno jest pewne - nie były one ani wolne ani sprawiedliwe _ - pisze _ Washington Post _.

Jeśli władze wyznaczają kandydatów, którzy mogą startować w wyborach, zamykają gazety, strony internetowe i wrzucają krytyków do więzienia nie powinny oczekiwać, że ogłoszone przez nie wyniki wyborów będą respektowane - przekonuje waszyngtoński dziennik.

Administracja prezydenta USA Baracka Obamy nie powinna sygnalizować większego uznania dla tych wyników niż na to zasługują. Powinna natomiast wspierać praworządność i przejawy demokracji w Iranie. - _ Nadal powinno się też prowadzić rozmowy dotyczące programu atomowego z ajatollahem Alim Chamenei i każdym, kto może wypowiadać się o polityce zagranicznej Iranu _ - radzi gazeta.

_ - Jest niezaprzeczalne, że wielu Irańczyków odrzuca reżim Ahmadineżada, a relacje amerykańsko-irańskie nie rozkwitną, dopóki tak wiele głosów będzie tam tłumionych _ - podsumowuje _ Washington Post _.

Podobnie uważa _ New York Times _. Dziennik pisze, że być może nigdy nie będzie wiadomo, co wydarzyło się w czasie wyborów w Iranie, jednak biorąc pod uwagę brutalną reakcję władz wygląda na to, że zostały sfałszowane.

W artykule redakcyjnym gazeta przyznaje, że rozumie dlaczego tak wielu Irańczyków nie uwierzyło w zdecydowane zwycięstwo Ahmadineżada nad jego głównym rywalem Mir-Hosejnem Musawim, który zmobilizował tłumy entuzjastów i prowadził w sondażach przeprowadzonych przez opozycję.

Jeśli wybory byłyby _ prawdziwe i wolne _ - jak deklaruje Ahmadineżad - wyborcy zaakceptowaliby ich rezultat, a władze nie musiałyby stosować represji - uważa _ NYT _.

Po latach rządów Ahmadineżada wielu wyborców zatęskniło za zmianami. Jeśli Teheran nie uszanuje woli swoich obywateli - w większości zbyt młodych, by pamiętać Rewolucję Islamską z 1979 roku - utraci wiarygodność. - _ Mułłowie, którzy do tej pory ściśle kontrolowali Iran nie powinni zapominać co stało się z szachem, kiedy stracił zaufanie swoich podwładnych _- ostrzega gazeta.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)