Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Premier Kaczyński tryumfuje w Chicago

0
Podziel się:

"Rząd przygotowuje projekty ustaw, które poprawią status Polonii" - zadeklarował premier Jarosław Kaczyński, który uczestniczył w Chicago we mszy świętej za ojczyznę. Szef rządu został owacyjnie przyjęty przez Polonię zebraną w kościele św. Trójcy.

Premier Kaczyński tryumfuje w Chicago
(PAP/Andrzej Wiktor)

Jak wyjaśnił, chodzi o Kartę Polaka, ustawę o obywatelstwie oraz zmiany w prawie wyborczym.

Przed chicagowskim kościołem premiera powitała orkiestra góralska, a w samej świątyni - głośne oklaski kilkuset zebranych. Wielu z nich powiewało polskimi flagami; niektórzy fotografowali szefa rządu. "Polska znów wróciła na drogę przemian, wielkich reform" - zadeklarował szef rządu w wystąpieniu wygłoszonym po mszy świętej.

"Ważne jest to, że zaniechania, które tak drogo nas kosztowały, są dzisiaj naprawiane" - powiedział.

"Będziemy budować wolną Rzeczpospolitą wolnych Polaków" - oświadczył premier.

Szef rządu podkreślił, że budowa nowej Polski dotyczy też Polaków, którzy żyją poza granicami kraju.

"Chcemy uczynić wszystko, by Polska była znów silna i patrzyła w przyszłość".

"Warto być Polakiem, warto, by Polska trwała i rozwijała się" - powiedział Kaczyński, wywołując oklaski zebranych. Jak dodał, chodzi o to, by "w życiu społecznym Europy, USA, całego świata Polska istniała - byśmy odciskali piętno na historii ludzkości".

Premier podkreślił, że przynosi Polonii zapowiedź "istotnych zmian odnoszących się do sytuacji Polonii". Jak powiedział, "rząd przygotował projekty ustaw, które poprawią jej status".

Wśród tych projektów wymienił ustawę o obywatelstwie, "która rozstrzygnie wreszcie, że Polacy będą mogli mieć podwójne obywatelstwo". Ustawa ta - powiedział premier - przyniesie też wiele innych ułatwień: m.in. "wizy, które będą mogły obowiązywać przez długi czas".

Inny projekt to Karta Polaka, która - zaznaczył Kaczyński - pozwoli związać z Polską tych wszystkich, "którzy mają polskich przodków i odczuwają związek z naszą kulturą". Karta przewiduje też - dodał - prawo do osiedlania się i korzystania z polskiej, bezpłatnej oświaty.

Kolejny projekt to, jak powiedział premier, nowe zasady głosowania. Wyjaśnił, że chodzi o możliwość głosowania korespondencyjnego, utworzenie specjalnego okręgu wyborczego dla Polaków mieszkających za granicą oraz prawo głosowania w drugiej rundzie wyborów prezydenckich.

"To wyciągnięte dłonie całego polskiego narodu. Chcemy, byście uczestniczyli w pracach nad tymi projektami" - powiedział szef rządu.

"Jestem przekonany, że Sejm je uchwali" - oświadczył.

Jarosław Kaczyński podkreślił, że obecność Polonii w USA jest ważna dla Polski, jej polityki oraz "skuteczności naszych przedsięwzięć na arenie międzynarodowej". W tym kontekście przypomniał przyjęcie Polski do NATO.

"Bardzo liczę na to, że gdy znów przyjdzie taki moment, że trzeba będzie zabiegać o coś ważnego, będziemy razem".

Premier przebywa w USA z trzydniową wizytą roboczą. Dzisiaj szef rządu uda się do Teksasu, gdzie obejrzy pokaz możliwości samolotów F-16, w tym maszyn, które niebawem trafią do Polski.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)