Notowania

turcja
22.02.2008 16:35

Premier Turcji: Walczymy z terroryzmem

Ankara tłumaczy się z ataków przeprowadzanych w Iraku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Jedynym celem operacji armii tureckiej w północnym Iraku są bazy Partii Pracujących Kurdystanu - zapewnia premier Turcji Recep Tayyip Erdogan, reagując na międzynarodową krytykę _ zmasowanej ofensywy tureckiej _, wskutek której ucierpiała również ludność cywilna.

Rzecznik Białego Domu wezwał Ankarę do _ precyzyjnego namierzania _ wyłącznie celów militarnych i uprzedzania ludności cywilnej o atakach.

Komisja Europejska zaś ostrzegała Turków przed prowadzeniem ataków wojskowych na nieuzasadnioną, _ nieproporcjonalną _ do zagrożeń skalę.

Szef dyplomacji UE Javier Solana powiedział, że wkroczenie armii tureckiej do północnego Iraku w celu ścigania rebeliantów z PKK nie jest najlepszym sposobem rozwiązania tego problemu.

ZOBACZ TAKŻE

Premier Erdogan oświadczył, że zarówno iraccy przywódcy, jak i prezydent USA George W. Bush zostali poinformowani o ofensywie, jaką podejmują tureckie siły zbrojne.

- _ To jest walka z terroryzmem _ - podkreślił, dodając, że _ po raz pierwszy Turcja uzyskuje międzynarodowe poparcie _ , a jej sąsiedzi oraz Stany Zjednoczone i Unia Europejska ją rozumieją.

Operacja przeciwko kurdyjskim separatystom rozpoczęła się w nocy z czwartku na piątek.

Według prywatnej telewizji NTV na północy Iraku jest 10 tysięcy tureckich żołnierzy. Stacja dodała, że piechota wkroczyła około 10 kilometrów w głąb terytorium irackiego.

Tagi: turcja, wiadomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz