Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent jedzie na Węgry

0
Podziel się:

Lech Kaczyński będzie rozmawiał z węgierskimi politykami o unijnej polityce energetycznej oraz polityce sąsiedztwa.

Prezydent jedzie na Węgry
(PAP/Jacek Turczyk)

*PrezydentLech Kaczyńskijedzie we wtorek z jednodniową, oficjalną wizytą na Węgry. Tematem rozmów prezydenta z węgierskimi politykami będzie współpraca w ramach Unii Europejskiej, a także unijna polityka energetyczna oraz sąsiedztwa. *

W Budapeszcie Lech Kaczyński spotka się m.in. z prezydentem Węgier Laszlo Solyomem i premierem Ferencem Gyurscanym. Odwiedzi także węgierski parlament.

- _ Polskę i Węgry tradycyjnie łączą bardzo dobre stosunki _ - podkreśla dyrektor Biura Spraw Zagranicznych w Kancelarii Prezydenta Mariusz Handzlik. W rozmowie zaznaczył, że Węgry są dla nas ważnym partnerem, jeśli chodzi o współpracę dwustronną i gospodarczą. Dodał, że wymiana handlowa między naszymi krajami w roku 2007 wyniosła 5,4 mld euro. Wizyta - jak mówił - ma umocnić te bardzo dobre i przyjazne relacje.

Jednym z zasadniczych tematów wizyty ma być dalsza współpraca w UE. - _ Na pewno prezydenci poruszą kwestię ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego _ - powiedział Handzlik. Według niego, prezydent na pewno wypowie się w duchu, że _ Traktat nie jest zagrożony _ i że uda się dotrzymać terminu jego wejścia w życie 1 stycznia 2009. Polski prezydent będzie też rozmawiać ze swoimi partnerami o polityce energetycznej Unii.

Pod koniec lutego Węgry włączyły do budowy gazociągu South Stream (Południowy Strumień), którym gaz z Rosji i Azji Środkowej przez Morze Czarne i Bałkany ma popłynąć do Europy Południowej i Środkowej, z ominięciem Ukrainy.

Gazociąg ten przez ekspertów uważany jest za konkurenta dla magistrali Nabucco, popieranej także przez Stany Zjednoczone. Za pośrednictwem Nabucco przez Gruzję i Turcję do Europy Środkowej miałoby płynąć paliwo z Azerbejdżanu i Azji Środkowej. Jego dostawami zainteresowana jest m.in. Polska.

South Stream przedstawiany jest też jako południowy odpowiednik Nord Stream (Gazociągu Północnego), który przez Morze Bałtyckie ma dostarczać gaz bezpośrednio z Rosji do Niemiec, z ominięciem Białorusi i Polski.

Polsce - jak mówił Handzlik - zależy na zapewnieniu _ nieprzerwanych i bezpiecznych _ dostaw źródeł energii, które powinny pochodzić od wielu niezależnych producentów - najlepiej wieloma drogami. Dodał, że prezydent będzie chciał jednak poznać - _ perspektywę węgierską _ w sprawie polityki energetycznej.

Kolejnym dużym blokiem tematycznym w rozmowach ma być rozwój europejskiej polityki sąsiedztwa. Jak powiedział Handzlik, chodzi przede wszystkim o stabilizację sytuacji na Bałkanach.

Lech Kaczyński będzie także rozmawiał o wsparciu starań Gruzji i Ukrainy o zbliżenie z NATO. Państwa te liczą na to, że na kwietniowym szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Bukareszcie zostaną włączone do Planu Działań na Rzecz Członkostwa w NATO (ang. MAP). Politycy mają też rozmawiać o współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry).

Lech Kaczyński i Laszlo Solyom otworzą w Budapeszcie wystawę _ Legiony Polskie _. Polski prezydent złoży też kwiaty pod pomnikiem gen. Józefa Bema. Początkowo wizyta Lecha Kaczyńskiego na Węgrzech była planowana na dwa dni. W piątek zadecydowano jednak o jej skróceniu do jednego dnia.

W czwartkowym wywiadzie dla - _ Dziennika _ prezydent pytany, czy będą jakieś kolejne rozmowy ws. ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego przez Polskę powiedział, że - _ nie wyklucza nawet przełożenia ważnej wizyty zagranicznej, żeby być w Polsce i by tę sprawę doprowadzić do końca _.

wiadomości
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)