Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent: Nie ma propozycji "tarcza za eurokonstytucję"

0
Podziel się:

Prezydent Lech Kaczyński zaprzeczył, że prowadzone są negocjacje z Niemcami na temat zgody na rozmieszczenie w Polsce elementów tarczy antyrakietowej w zamian za poparcie Polski dla nowego traktatu konstytucyjnego Unii Europejskiej.

Prezydent Lech Kaczyński zaprzeczył, że prowadzone są negocjacje z Niemcami na temat zgody na rozmieszczenie w Polsce elementów tarczy antyrakietowej w zamian za poparcie Polski dla nowego traktatu konstytucyjnego Unii Europejskiej.

Prezydent Kaczyński powiedział, że nie sądzi, aby "bilateralne stosunki polsko-amerykańskie były przedmiotem rozmów ani polsko-niemieckich, ani Polski z Unią".

Dodał jednak, że jeśli kanclerz Niemiec Angela Merkel będzie chciała o tym rozmawiać, "to będziemy rozmawiać".

_ Prezydent Kaczyński przyjechał do Brukseli, by wziąć udział w rozpoczynającym się w czwartek szczycie przywódców 27 państw UE. _

Prezydent wypowiedział się jednak w temacie eurokonstytucji. Lech Kaczyński zasugerował, że Polska jest gotowa na kompromis w budzącej dotąd najwięcej kontrowersji kwestii dotyczącej unijnej konstytucji, a mianowicie systemu głosowania w Radzie UE.

"To bardzo ważny problem (głosowanie w Radzie) i każdy kraj broni rozwiązań, które są dla niego korzystne. Dla nas rozwiązania nicejskie są korzystne. Ale Europa jest światem kompromisu" - powiedział prezydent po spotkaniu z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Hansem-Gertem Poetteringiem w Brukseli.

Podczas pobytu w Brukseli prezydent Lech Kaczyński zaapelował także o "elastyczne podejście" w przyjmowaniu przez Unię Europejską zobowiązań do zwiększenia udziału energii odnawialnej, co jest tematem rozpoczynającego się w czwartek szczytu europejskiego.

"Plany zbyt ambitne w ciągu najbliższych kilkunastu lat mogą być z punktu widzenia Polski - kraju na dorobku, który musi gonić przeciętną europejską - niewykonalne" - powiedział prezydent Kaczyński. "Natomiast jeśli do tego podejść elastycznie, to myślę, że kompromis jest możliwy" - oświadczył prezydent, sugerując, by 20- procentowy pułap udziału energii odnawialnej dotyczył średniej unijnej, a nie każdego kraju osobno.

_ W Polsce zużycie energii odnawialnej wynosi obecnie zaledwie 5 proc., a w krajach skandynawskich ponad 30 proc. Średnia unijna to 7 proc. _W odpowiedzi na coraz bardziej odczuwalne zmiany klimatyczne, UE chce dać przykład reszcie uprzemysłowionego świata, zwiększając do 20 proc. wykorzystanie przez kraje członkowskie energii odnawialnej i zapowiadając 20-procentową redukcję emisji CO2 do 2020 roku. Udział biopaliw zużywanych w transporcie ma wzrosnąć do 10 proc. Do ustalenia pozostaje, czy cele będą wiążące i jak ciężar ich realizacji rozłożyć na kraje członkowskie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)