Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prezydent kaczyński
19.01.2006 10:27

Prezydent rozpoczyna konsultacje polityczne

Prezydent Lech Kaczyński rozpoczyna w czwartek konsultacje polityczne, mające na celu pomoc w budowie trwałego poparcia parlamentarnego dla rządu, od rozmów z PiS i PO./ ISB /

Podziel się
Dodaj komentarz

*Prezydent Lech Kaczyński rozpoczyna w czwartek konsultacje polityczne, mające na celu pomoc w budowie trwałego poparcia parlamentarnego dla rządu, od rozmów z Prawem i Sprawiedliwością (PiS) i Platformą Obywatelską (PO), wynika z komunikatu Kancelarii Prezydenta. *
„W dniu 19 stycznia 2006 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński przeprowadzi konsultacje polityczne z przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości (godz. 11.00) oraz Platformy Obywatelskiej (godz. 18.30)” – podano w komunikacie.

W środę prezydent zapowiedział, że w ciągu trzech dni zaprosi na konsultacje polityczne reprezentantów wszystkich klubów parlamentarnych.

Kancelaria Prezydenta podała wcześniej, że Kaczyński uważa, iż istnieją dwie możliwości ustabilizowania sytuacji politycznej – powołanie w bardzo krótkim czasie rządu większościowego lub zawarcie kontraktu podtrzymującego obecny rząd, co najmniej przez rok. Jeśli warunki te nie zostaną spełnione, prezydent będzie zmuszony skrócić kadencję parlamentu i rozpisać nowe wybory.

Według prezydenta, bieg wydarzeń wskazuje, że Sejm do przełomu stycznia i lutego nie uchwali budżetu, a wtedy właśnie „w sposób oczywisty” mija termin na co wskazują istniejące ekspertyzy prawne. Prezydent będzie wówczas musiał podjąć w ciągu 14 dni decyzję, czy skrócić kadencję parlamentu. „Nie jest to jego obowiązek, lecz uprawnienie” - podkreślono w komunikacie.

Wcześniej w środę szef Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Jarosław Kaczyński zerwał rozmowy o budowaniu koalicji parlamentarnej z Samoobroną i Polskim Stronnictwem Ludowym (PSL) i zaproponował wszystkim partiom – z wyjątkiem Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD) – zawarcie paktu o nieagresji z perspektywą zawarcia trwałej koalicji w ciągu 6 miesięcy.

Samoobrona, LPR i PSL pozytywnie odpowiedziały na tę propozycję. Nie oznacza to jednak, że podpisanie umowy w tej sprawie nastąpi już w czwartek, choć pojawiały się takie informacje w mediach.

„Samoobrona jest przygotowana do współrządzenia krajem i do współodpowiadania za kraj na zasadach współrządzenia. Natomiast propozycja, którą złożył pan prezes Kaczyński, tę propozycję przyjmujemy z pełną powagą, natomiast nie pozwolimy sobie na to, żeby takie wypowiedzi były, jak wczoraj niektórych PiS, że oni z przestępcami nie chcą rządzić” – powiedział szef Samoobrony Andrzej Lepper, przebywający obecnie w Chinach, w rozmowie telefonicznej z radiową Jedynką.

Lepper podkreślił, że porozumienie w tej sprawie nie zostanie jeszcze podpisane.

„Podpisanie może być tylko i wyłącznie wtedy, kiedy usiądziemy z panem Jarosławem Kaczyńskim i podpiszemy, natomiast my deklarujemy tę chęć, deklarujemy wolę, że nawet zgodzimy się na porozumienie programowe, żeby PiS mógł zrealizować swój program, który jest częściowo naszym programem” - powiedział.

Poparcie zadeklarowała także LPR.

„Jesteśmy gotowi współpracować, jesteśmy gotowi rozmawiać i jakieś trzeciorzędne różnice nie mogą destabilizować sceny politycznej” – powiedział w wywiadzie dla Jedynki Marek Kotlinowski, wicemarszałek Sejmu z ramienia Ligi.

Również szef PSL Waldemar Pawlak zadeklarował gotowość do współpracy.

„W naszym przekonaniu, jeżeli będzie cierpliwy dialog i komunikacja polityczna, można znaleźć porozumienie, ale nie od nas to tylko zależy, tutaj potrzeba inicjatywy i szczerej woli także tej partii, która kieruje obecnie rządem” – powiedział Pawlak w Jedynce

Tagi: prezydent kaczyński, pis, po, lpr, samoobrona, psl, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz