Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prezydent
11.12.2008 16:11

Prezydent: To dobrze, że na szczycie jesteśmy razem

W Brukseli rozpoczęło się spotkanie przywódców państw UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Według prezydentaLecha Kaczyńskiego, dobrze, że w rozpoczętym w Brukseli w czwartek szczycie UE, uczestniczy zarówno on, jak i premierDonald Tusk. _ W warunkach kohabitacji to jest zawsze dobrze _ - podkreślił Lech Kaczyński w samolocie do Brukseli.

_ - Mnie pech prześladował w podróży po Azji, a tym razem pana premiera i stąd też może nie jest w najlepszym humorze _ - powiedział Kaczyński, odnosząc się do problemów w podróży szefa rządu do Brukseli. Z powodu awarii rejsowego samolotu, z którego miał skorzystać Tusk, obaj politycy przybyli do Brukseli na szczyt UE z minimalnym opóźnieniem.

Jak powiedział prezydent, premier Donald Tusk wskazał mu w samolocie specjalnym inną kabinę niż ta, w której zazwyczaj siedzi w czasie podróży. _ _

_ - Co mnie o tyle dziwi, że to jest mój samolot - sto jedynka _ - dodał prezydent.

Jak relacjonował dalej, premier _ powiedział, że tamta kabina jest pusta _. _ _

_ - Poczuł się gospodarzem _ - ocenił Lech Kaczyński.

ZOBACZ TAKŻE:

Zdaniem prezydenta, szczyt ma _ niezwykle bogaty porządek _, w który w części _ istotnie jest rządowy _, na przykład sprawy związane ze wspólną polityką rolną.

_ - Inne sprawy, jak Traktat z Lizbony są zdecydowanie prezydenckie, bo to ode mnie zależy, czy Polska go ostatecznie ratyfikuje _ - powiedział Kaczyński.

Prezydent dopytywany o ratyfikację Traktatu, której on wciąż nie podpisał, powtórzył, że Polska nie będzie przeszkodą i _ w tej sprawie nie ma żadnych zmian _.

_ - Istotna jest zasada jednomyślności. Traktat Lizboński bardzo tę zasadę ograniczył, ale w najważniejszych sprawach pozostawił, więc jeżeli Irlandia i to w drodze referendum opowiedziała się przeciw, to trzeba czekać na Irlandię _ - mówił Lech Kaczyński tuż przed szczytem. W przeciwnym razie - podkreślił - oznaczałoby to, że zasada jednomyślności nie jest traktowana poważnie.

_ - Chyba, że niejednomyślne jest duże państwo _ - zaznaczył prezydent.

Pytany był również, czy będzie zabierał głos w sprawie pakietu energetyczno-klimatycznego. Odpowiedział, że jeżeli będzie trzeba, to tak i _ na pewno nie będzie mniej stanowczy niż premier _. Wyraził też nadzieję na kompromis w sprawie pakietu, zastrzegając, że jego osiągnięcie będzie trudne.

_ _

Tagi: prezydent, premier, szczyt, unia europejska, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz