Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
afera hazardowa
11.10.2009 12:54

Prezydent uratuje głowę Kamińskiego?

Bez opinii prezydenta dymisja szefa CBA nie jest możliwa - uważa Aleksander Szczygło.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Darek Delmanowicz)

Bez opinii prezydenta dymisja szefa CBA nie jest możliwa - uważaAleksander Szczygło. Lech Kaczyńskima dwa tygodnie na wydanie opinii w tej sprawie.

Szef BBN wskazuje ponadto, że _ w ogóle nie może być dymisji _ Kamińskiego, ponieważ stanowisko szefa CBA jest stanowiskiem kadencyjnym. - _ Za łamanie przepisów prawa jest Trybunał Stanu _ - powiedział Szczygło dziennikarzom opuszczając studio Radia Zet.

Dodał, że szefowie innych służb niż CBA mogą być powoływani i odwoływani przez premiera w dowolnym czasie. - _ W przypadku szefa CBA jest kadencyjność i art. 6, 7 i 8, który wyraźnie mówi, jakie mogą być powody odwołania przed upływem kadencji. W związku z tym, jeżeli Prezes Rady Ministrów zdecydowałby się na taki krok to ewidentnie złamałby przepisy prawa - i __ to jest opinia konstytucjonalistów, to nie jest opinia Kancelarii Prezydenta _ - powiedział Szczygło.

Premier rozpoczął procedurę odwołania Kamińskiego w środę. Uzasadnił to m.in. zabezpieczeniem kraju przed politycznymi pułapkami na zamówienie opozycji.Donald Tuskmówił, że do końca tygodnia procedura w sprawie odwołania powinna zostać wyczerpana i wtedy podejmie on ostateczną decyzję.
Rzecznik rząduPaweł Graśpytany czy premier odwoła w poniedziałek szefa CBA powiedział: _ - To będzie decyzja pana premiera, to on zdecyduje, kiedy ten proces formalny dobiegnie końca i kiedy decyzja zostanie podjęta _.

Według Tuska, Kamiński, badając sprawę ewentualnej korupcji przy pracach nad projektem zmian w _ ustawie hazardowej _, użył jej w konflikcie politycznym, posłużył się insynuacją i kłamstwem. _ Są osoby w tym państwie, które chcą ze mnie zrobić przestępcę i kłamcę _ - mówił Kamiński. Dodał, że w jego ocenie _ premier rozmija się z prawdą _.

W piątek wniosek o odwołanie szefa CBA pozytywnie zaopiniowało Kolegium ds. Służb Specjalnych, wcześniej wniosek pozytywnie rozpatrzyła sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych.

Zgodnie z prawem wniosek premiera o odwołanie szefa CBA musi być zaopiniowany przez prezydenta, kolegium oraz komisję ds. służb. Opinie te nie są wiążące dla premiera.

Tagi: afera hazardowa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz