Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent w Katyniu? Rosjanie zdumieni

0
Podziel się

Szef Kancelarii Prezydenta powiedział, że polskie MSZ wielokrotnie informowało Rosjan o tym, że prezydent zamierza wziąć udział w uroczystościach.

Prezydent w Katyniu? Rosjanie zdumieni
(prezydent.pl/GFDL)
bDAwwZoB

Szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak (na zdjęciu) powiedział, że polskie MSZ kilkakrotnie informowało stronę rosyjską o udziale Lecha Kaczyńskiego w uroczystościach 10 kwietnia w Katyniu. Potwierdził to również rzecznik tego resortu Piotr Paszkowski.

Rzecznik MSZ Rosji Andriej Niestierienko powiedział, iż Moskwa nie otrzymała dotąd oficjalnych informacji od strony polskiej na temat wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu.

Prezydencki minister Mariusz Handzlik, odnosząc się do tych słów, powiedział , że Kancelaria Prezydenta przyjęła je z zaskoczeniem. _ __ - Będziemy chcieli wyjaśnić tę sprawę _ - zapowiedział.

bDAwwZoD

Stasiak podkreślał z kolei, że przygotowaniem wizyty prezydenta w Katyniu zajmuje się MSZ. - _ Mamy potwierdzenie ze strony przedstawicieli MSZ, że już kilkakrotnie było przedstawiane stronie rosyjskiej, że będzie delegacja prezydencka (w Katyniu) _ - powiedział Stasiak. Jak przypomniał, MSZ skierowało do Lecha Kaczyńskiego oficjalne zaproszenie do wzięcia udziału i przewodniczenia polskiej delegacji na uroczystości rocznicowe, które się odbędą 10 kwietnia w Katyniu.

Stasiak poinformował, że otrzymał potwierdzenie od wiceszefa MSZ Andrzeja Kremera, że już kilkakrotnie w rozmowie ze stroną rosyjską ta sprawa była przedstawiana.

_ - Jesteśmy w kontakcie z naszą administracją rządową, mamy potwierdzenie (...) ze strony naszego MSZ, że ten temat (udziału prezydenta w uroczystościach w Katyniu - jest pilotowany, poruszany _ - powiedział minister.

[

bDAwwZoJ

Kaczyński: Do Katynia wolałbym lecieć z Tuskiem ]( http://news.money.pl/artykul/kaczynski;do;katynia;wolalbym;leciec;z;tuskiem,224,0,595680.html )
Także rzecznik MSZ Piotr Paszkowski powiedział wczoraj, że strona rosyjska wie o intencji uczestnictwa w uroczystościach w Katyniu zarówno prezydenta, jak i premiera, gdyż - jak powiedział - _ jest to przedmiotem toczących się rozmów _.

_ - Jesteśmy w stałym kontakcie z ambasadą Federacji Rosyjskiej, trwają cały czas rozmowy mające na celu ustalenie kwestii osobowych, scenariuszowych, praktycznych, logistycznych odnoszących się do uczestnictwa w uroczystościach w Katyniu pana premiera i oczywiście pana prezydenta _ - powiedział Paszkowski.

Jak podkreślił, _ w odpowiednim momencie zostanie złożona oficjalna notyfikacja, wraz z listą delegacji i innymi wymaganymi w takiej sytuacji szczegółami _.

bDAwwZoK

Prezydent Kaczyński przyjedzie do Katynia 10 kwietnia. Będzie tam przewodniczyć uroczystościom upamiętniającym 70. rocznicę mordu NKWD na polskich oficerachoficerach organizowanym przez polską Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. 7 kwietnia w Katyniu będzie premier Donald Tusk, który wraz z premierem Rosji Władimirem Putinem weźmie udział w uroczystościach organizowanych przez rząd Rosji.
Po raz pierwszy temat braku informacji na temat udziału polskiego prezydenta w uroczystościach w Katyniu pojawił się pod koniec lutego. Ambasador Rosji w Polsce Władimir Grinin mówił wtedy dziennikarzom, że jego placówka nie otrzymała z Kancelarii Prezydenta informacji o tym, że Lech Kaczyński chce wziąć udział w uroczystościach w Katyniu.

Następnego dnia służba prasowa ambasady Rosji w Polsce wydała oświadczenie, w którym podkreślono, że polskie media błędnie zinterpretowały wypowiedź ambasadora Rosji.

Według służb prasowych ambasady w swojej odpowiedzi na pytanie dziennikarzy Grinin powiedział jedynie, że _ ambasada nie otrzymała żadnych konkretnych propozycji w sprawie udziału prezydenta Polski w uroczystościach w Katyniu _.

_ - Jak również nie było ich w piśmie Kancelarii Prezydenta Polski. Co dotyczy zamiaru L. Kaczyńskiego do złożenia wizyty w Katyniu, o tym oczywiście wiemy _ - napisano na stronie rosyjskiej placówki.

bDAwwZoL

Następnie pojawiło się oświadczenie Kancelarii Prezydenta, w którym przypomniano, że 27 stycznia Kancelaria przekazała listy do szefa MSZ Radosława Sikorskiego, sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika oraz wiceszefa MSZ Andrzeja Kremera informujące o udziale prezydenta w uroczystościach w Katyniu.

Poinformowano wtedy, że dodatkowo przekazany został, adresowany na ręce rosyjskiego ambasadora w Polsce Władimira Grinina, list z informacją o uczestnictwie Lecha Kaczyńskiego w uroczystościach katyńskich.

ZOBACZ TAKŻE:

bDAwwZpe
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)