Notowania

gaz
26.11.2009 16:13

Prezydent wciąż czeka na odpowiedź w sprawie gazu

Lech Kaczyński wysłał do premiera list w sprawie umowy gazowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*Szef Kancelarii PrezydentaWładysław Stasiak ujawnił, że prezydent nadal nie otrzymał odpowiedzi na swój list do premiera w sprawach bezpieczeństwa energetycznego Polski. *

PrezydentLech Kaczyńskiwysłał list do premiera 17 listopada. Pyta w nim m.in. o stanowisko negocjacyjne polskiego rządu dotyczące dostaw gazu z Rosji oraz o rządową koncepcję dywersyfikacji dostaw gazu.

Na początku listopada prezydent nazwał rozwiązania zawarte w długoterminowej umowie gazowej, którą Polska negocjuje z Rosją, _ wysoce dyskusyjnymi _. Zdaniem prezydenta kontrakt ten utrudni budowę gazoportu.

Chodzi o porozumienie z Gazpromem w sprawie zwiększenia dostaw gazu z Rosji do 10,2 mld m sześc. rocznie, a także przedłużenia istniejącego kontraktu do 2037 r.

Według szefa Kancelarii Prezydenta warto wiedzieć, _ jaką rząd ma perspektywę bezpieczeństwa energetycznego Polski, w szczególności budowy gazoportu, ale także innych przedsięwzięć i czy warunki zawarcia porozumienia nie będą stawiały nas w sytuacji uniemożliwiającej albo utrudniającej dywersyfikację dostaw _.

Nowa umowa jeszcze dziś?

Dziś w Ministerstwie Gospodarki odbywają się polsko-rosyjskie rozmowy w sprawie dostaw rosyjskiego gazu do Polski. PGNiG informowało niedawno, że porozumiało się z Gazpromem w sprawie zwiększenia łącznych dostaw z Rosji do 10,2 mld m sześc. rocznie, a także przedłużenia istniejącego kontraktu do 2037 roku. Jednak ustalenia spółek muszą jeszcze parafować rządy Polski i Rosji.

Nową umowę gazową skrytykował w środę PiS, który uważa, że uzależni ona Polskę od rosyjskich dostaw.

Tagi: gaz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz