Notowania

pakistan
04.09.2008 12:12

Protesty sędziów w Pakistanie

Demonstranci chcieli przywrócenia na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

W stolicy Pakistanu Islamabadzie demonstrowali przedstawiciele środowiska sędziowskiego.

Domagali się przywrócenia na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego usuniętych w ubiegłym roku przez ówczesnego prezydenta Perveza Musharrafa. Demonstrantów rozpędziła policja.

Reprezentanci środowiska sędziowskiego demonstrowali w pobliżu budynku parlamentu oraz nieopodal Sądu Najwyższego. Gdy chcieli przedostać się przez zasieki z drutu kolczastego na schody wiodące do budynku Sądu, interweniowała policja. W trakcie rozpraszania demonstrujących używano pałek. Wielu prawników zostało pobitych.

Kontrowersje na temat przywrócenia sędziów usuniętych przez Musharrafa doprowadziły do rozpadu koalicji Pakistańskiej Partii Ludowej Asifa Ali Zardariego i Pakistańskiej Ligi Muzułmańskiej Nawaza Sharifa.

To ostatnie ugrupowanie opowiadało się za natychmiastowym i bezwarunkowym przywróceniem wszystkich sędziów oraz za pełną niezawisłością sądów.

Partia Zardariego chciała przywrócenia sędziów po długiej procedurze parlamentarnej. Asif Ali Zardari jest kandydatem Pakistańskiej Partii Ludowej w zaplanowanych na sobotę wyborach prezydenckich.

Tagi: pakistan, wiadomości, gospodarka, polityka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz