Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rada Nadzorcza TVP powraca. Odwołają Farfała?

0
Podziel się:

Jutro po raz kolejny zbierze się Rada Nadzorcza TVP.

Rada Nadzorcza TVP powraca. Odwołają Farfała?
(PAP/Radek Pietruszka)

Jutro zbierze się Rada Nadzorcza Telewizji Polskiej - dowiedziała się IAR. Informację potwierdził jeden z członków Rady.

Jednym z punktów posiedzenia ma być odwołanie p. o. prezesa Piotra Farfała. Rada miała się zebrać początkowo dopiero w przyszłym tygodniu 24 września, ale jej członkowie zdecydowali o wcześniejszym spotkaniu. Podczas pierwszego posiedzenia w środę 16 września Radzie nie udało się odwołać Farfała, bo obradowała w niepełnym składzie.

W posiedzeniu nie uczestniczyła reprezentant ministra skarbu prof. Ewa Nowińska - jak tłumaczyła - ze względu na _ wątpliwości prawne _.

Ośmu członków Rady nie zdecydowało się wówczas na to, by w niepełnym składzie zmienić ustalony wcześniej porządek posiedzenia i poszerzyć go o punkt dotyczący odwołania p.o. prezesa Piotra Farfała. Posiedzenie Rady ropocznie się jutro o godzinie 11 w siedzibie KRRiT.

Wczoraj zebrała się rada Nadzorcza Polskiego Radia. Odwołano poprzedni zarząd i powołano nowy. Stanowiska stracili Robert Wijas oraz Michał Dylewski. P. o. prezesa Polskiego Radia został Jarosław Hasiński. W zarządzie zasiada też - oprócz Hasińskiego - delegowany przez Radę Piotr Jagiełło.

| Historia zamieszania w TVP |
| --- |
| Poprzednia rada nadzorcza telewizji w ostatnim dniu swej kadencji zawiesiła Farfała w obowiązkach, a kierowanie TVP powierzyła Sławomirowi Siwkowi. Krajowy Rejestr Sądowy nie zarejestrował jednak tych uchwał uznając, że zostały podjęte już po zakończeniu kadencji rady nadzorczej. Pod koniec lipca ośmiu członków nowej rady wybrała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Wśród nich są cztery osoby kojarzone z Prawem i Sprawiedliwością i trzy kojarzone z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. W sierpniu swego przedstawiciela do rady wskazał minister skarbu. Wciąż nie wpisano jednak do KRS-u nowej rady nadzorczej TVP. Sąd rejestrowy odesłał bowiem Piotrowi Farfałowi wniosek o jej rejestrację. Zdecydowały o tym względy formalne - dane członków rady były niekompletne, brakowało w nich numerów PESEL. Członkowie nowej rady nadzorczej TVP są przekonani o legalności ich wyboru, bo - jak argumentują - ważna jest uchwała KRRiT, a wpis
do KRS to jedynie stwierdzenie faktu. Legalność wyboru rady nadzorczej w TVP w dalszym ciągu kwestionują jednak telewizyjni prawnicy. Stanisław Rymar - główny prawnik procesowy zarządu - kwestionuje też w ogóle możliwość wybierania rad nadzorczych w mediach publicznych przez KRRiT i wniósł do Sądu Okręgowego w Warszawie, by ten zadał pytanie w tej sprawie Trybunałowi Konstytucyjnemu. |

wiadomości
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)