Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
28.11.2007 10:27

Rosja chce nowego układu o redukcji arsenałów

Szef MSZ Rosji powiedział, że Moskwa chce formalnego i prawnie wiążącego nowego układu z USA o redukcji broni strategicznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

*Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że Moskwa chce formalnego i prawnie wiążącego układu w miejsce wygasającego w 2009 roku układu START o redukcji broni strategicznej. *

"Nieformalna ugoda, którą Amerykanie chcą zastąpić układ START, dotyczący zmniejszenia arsenału nuklearnych rakiet międzykontynentalnych, nie wystarczy" - mówi Ławrow.

Zaproponowana przez USA ugoda eliminowałaby wymogi dotyczące weryfikacji wypełniania zobowiązań przez strony. "Jeśli wszystko sprowadzi się do stosowania środków przejrzystości i zaufania, jeśli nie zostaną nałożone ograniczenia na produkcję nowych pocisków i broni jądrowej, będzie to nasza wspólna klęska" - uważa Ławrow.

Szef rosyjskiej dyplomacji podkreśla, że tylko prawnie wiążący układ pozwoli zrobić kolejny krok w procesie redukcji broni jądrowej, czyli wciągnąć do niego inne kraje, które ją posiadają.

| Układ START, zawarty przez USA jeszcze ze Związkiem Radzieckim w 1991 roku, przewidywał zmniejszenie arsenału nuklearnych rakiet międzykontynentalnych o jedną trzecią. Wygasa w grudniu 2009 roku. |
| --- |

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz