Notowania

redukcja
18.12.2009 10:38

Rosja i USA dogadały się w sprawie redukcji arsenałów

Obydwa mocarstwa zamierzają zredukować liczbę głowic nuklearnych blisko o połowę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Negocjatorzy rosyjscy i amerykańscy uzgodnili zarys porozumienia mającego zastąpić traktat o redukcji broni strategicznej START-1 - poinformowała agencja Reutera, powołując się na wypowiedzi anonimowych źródeł wojskowych i dyplomatycznych, cytowanych przez Interfax.

_ - Warunki nowego układu START są uzgodnione i w najbliższej przyszłości będzie w tej sprawie oficjalne oświadczenie _ - podały źródła.

Delegacje USA i Rosji, znajdujące się obecnie w Genewie, prawdopodobnie wrócą przed świętami do domu - twierdzą źródła, dodając, że kwestie techniczne dotyczące dokumentów do podpisu nie zostały jeszcze ustalone i mogłyby przeciągnąć się _ możliwe, że na kilka tygodni _.

Amerykanie i Rosjanie uzgodnili w lipcu na szczycie w Moskwie, że w ciągu siedmiu lat od wejścia w życie nowego układu Rosja i USA zredukują liczbę głowic bojowych do 1500-1675, a systemów ich przenoszenia - do 500-1110.Prezydenci Rosji i USA Dmitrij Miedwiediew i Barack Obama spotkają się dziś wieczorem w Kopenhadze po zakończeniu szczytu klimatycznego. Mają rozmawiać o dwustronnych stosunkach, w tym o nowym traktacie.

W czwartek szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow zarzucił Amerykanom hamowanie negocjacji nad nowym traktatem. Z kolei rosyjski _ Newsweek _ utrzymuje, że jego zawarcie blokuje premier Rosji Władimir Putin.

START-1 wygasł 5 grudnia, lecz dzień wcześniej Rosja i USA ogłosiły, że pozostaje w mocy, póki trwają rozmowy na temat nowego porozumienia.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: redukcja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz