Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: Prasa miażdży Kowalowa. "Rehabilitacja Polski"

0
Podziel się

Nie milkną echa kontrowersyjnej publikacji.

Rosja: Prasa miażdży Kowalowa. "Rehabilitacja Polski"
(PAP/Archiwum)
bEjanDsl

_ Rehabilitacja Polski _ - tak dziennik _ Wriemia Nowostiej _ tytułuje swój artykuł, w którym opisuje reakcję rosyjskiego ministerstwa obrony na oburzenie, jakie wywołał zamieszczony na oficjalnej stronie internetowej resortu tekst pułkownika Siergieja N. Kowalowa, obarczający Polskę winą za rozpętanie II wojny światowej.

_ Wriemia Nowostiej _, które jako pierwsze zwróciło uwagę na skandaliczną publikację, podkreśla, że rosyjski resort obrony zdjął już tekst Kowalowa ze swojej witryny internetowej.

Gazeta odnotowuje również, że _ Ministerstwo Obrony Rosji oświadczyło, iż opinia wojskowego historyka Kowalowa nie jest zbieżna z oficjalnym punktem widzenia rosyjskiego resortu obrony _.

bEjanDsn

_ WN _ publikuje także wypowiedź wiceprzewodniczącego Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji, Aleksandra Babakowa, który uznał za niedopuszczalne ocenianie żądań faszystowskich Niemiec wobec Polski w 1939 roku jako _ uzasadnionych _.

_ - Roszczenia Niemiec wobec Polski były tylko pretekstem do rozpoczęcia okupacji tego kraju. Naród polski to jeden z najbardziej znękanych cierpieniem narodów w czasie II wojny światowej. Pojawienie się takiego materiału jest absolutnie niewytłumaczalne. Mam nadzieję, że jest to tylko przykra pomyłka _ - cytuje dziennik Babakowa.

Z kolei dziennik _ Wiedomosti _ określa publikację ministerstwa obrony jako _ bluźnierstwo wobec narodu, który w latach wojny stracił 6 mln istnień ludzkich - 15 proc. przedwojennej ludności _.

_ - Oprócz tego jest to oznaka braku szacunku dla naszego sojusznika z koalicji antyhitlerowskiej, który nieprzerwanie walczył z nazistami przez wszystkie sześć lat wojny, a w 1944 roku wystawił na front czwartą pod względem liczebności armię _ - wskazuje gazeta.

bEjanDst

W ocenie _ Wiedomosti _, jest to też _ przejaw braku szacunku dla zwycięstwa nad wspólnym wrogiem _.

Zdaniem _ Wiedomosti _, publikacja ta jest _ niepokojącym sygnałem _. - _ Dowodzi ona po raz kolejny, jak niebezpieczne są próby upolityczniania ostrych problemów z niedawnej przeszłości _- wyjaśnia dziennik.

Natomiast _ Niezawisimaja Gazieta _ podkreśla, że tekst Kowalowa to przykład _ zrównywania historii z polityką _. - _ Ministerstwo obrony zabrało się za rewizję i prawne ugruntowywanie ocen II wojny światowej _ - pisze dziennik.

bEjanDsu

O publikacji ministerstwa obrony Rosji piszą też wielkonakładowe _ Komsomolskaja Prawda _ i _ Moskowskij Komsomolec _. _ II wojnę światową rozpętała... Polska _ - wybija w tytule ta pierwsza gazeta i podkreśla, że _ owa sensacyjna teza pojawiła się na stronie internetowej Ministerstwa Obrony FR _.

_ - Rosyjski pułkownik faktycznie powtarza niemieckie argumenty sprzed rozpoczęcia wojny _ - podkreśla _ Komsomolskaja Prawda _.

_ - Strona internetowa Ministerstwa Obrony usprawiedliwia Hitlera? Winę za rozpętanie wojny ponosi nie on, lecz Polacy _ - wskazuje z kolei _ Moskowskij Komsomolec _.

_ - Jeśli na miejscu Polski byłby pułkownik Kowalow, to z przyjemnością zostałby młodszym partnerem i pozwoliłby Hitlerowi budować drogi. I wojny by nie było _ - pisze gazeta.

bEjanDsv

| CO NAPISAŁ KOWALOW? |
| --- |
| Ministerstwo obrony Rosji umieściło w czwartek na swojej oficjalnej stronie internetowej tekst, w którym odpowiedzialnością za rozpętanie II wojny światowej obarczono Polskę.Ukazał się on w dziale _ Encyklopedia Wojskowa _, w rubryce _ Historia - przeciwko kłamstwu i fałszerstwom _. Jego autorem jest pułkownik Siergiej N. Kowalow z Instytutu Historii Wojennej Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej. _ - Wszyscy, którzy bezstronnie studiowali historię II wojny światowej, wiedzą, że rozpoczęła się ona z powodu odmowy Polski spełnienia niemieckich roszczeń. Jednak mniej znane jest to, czego od Warszawy chciał Adolf Hitler _ - pisze Kowalow. _ - A żądania Niemiec były dość umiarkowane: włączyć wolne miasto Danzig (obecnie - Gdańsk) do III Rzeszy oraz wyrazić zgodę na budowę eksterytorialnej autostrady i drogi kolejowej, które połączyłyby Prusy Wschodnie z podstawową częścią Niemiec _ - dodaje wojskowy historyk. W jego ocenie, żądania te _ trudno uznać za nieuzasadnione _. Kowalow usprawiedliwia też agresję
ZSRR przeciwko Polsce 17 września 1939 roku. Jego zdaniem Józef Stalin nie miał innego wyjścia, niż zawrzeć z Hitlerem pakt o nieagresji, by choć na krótki czas odroczyć wojnę z Niemcami i zająć rubieże obronne na zachód od starej granicy radzieckiej. |

bEjanDsO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)