Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja w Partnerstwie Wschodnim. Ale tylko "z doskoku"

0
Podziel się:

Nie wykluczamy Rosji, jak to było w przypadku NATO - mówi Kouchner.

Rosja w Partnerstwie Wschodnim. Ale tylko "z doskoku"
(PAP/EPA)

*Rosja i Turcja będą mogły uczestniczyć w niektórych projektach Partnerstwa Wschodniego, ale tylko z doskoku, nie jako pełnoprawni członkowie. *Pomysł wyszedł od Francji. - _ Wszyscy zaakceptowali, że w poszczególnych projektach PW, w zależności od tematu, zaoferujemy Rosji i Turcji okazję do dyskusji z nami _ - powiedział szef francuskiej dyplomacji Bernard Kouchner po posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli. _ Nie możemy powtórzyć tego, co stało się w NATO - czyli dać Rosji odczuć, że się ją kompletnie wyklucza _ - dodał.

- _ Nie można powiedzieć nic przeciwko (pomysłowi), aby w dużych projektach uczestniczyły kraje trzecie. Czy to Rosja, czy Turcja, czy inny duży kraj: Japonia, USA czy Chiny - jesteśmy otwarci na współpracę z różnymi krajami _ - powiedział szef czeskiej dyplomacji Karel Schwarzenberg.

Zarówno on, jak i wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej Javier Solana oraz szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski wykluczyli możliwość zaproszenia przywódców Rosji i Turcji na szczyt 7 maja w Pradze, który ma zainaugurować ten zainicjowany przez Polskę projekt, obejmujący Ukrainę, Mołdawię, Azerbejdżan, Armenię, Gruzję i warunkowo Białoruś.

Solana dał do zrozumienia, że to Rosjanie sami poprosili na ostatnim spotkaniu z nim o niewykluczanie ich z Partnerstwa Wschodniego.

_ - Nie ma z naszej strony żadnych przeciwwskazań _, by Turcja i Rosja od czasu do czasu uczestniczyły w danym projekcie - powiedział Sikorski. _ Mają być zapraszane wtedy, gdy będzie to z obopólną korzyścią _ - tłumaczył, podając jako przykład projekt dotyczący kontroli granic. Zastrzegł jednak, że nie chodzi o pełne uczestnictwo: _ Rosja prowadzi swe różne inicjatywy integracyjne, do których nie zaprasza UE, i my się nie obrażamy _.

Kraje UE wciąż nie zdecydowały, czy na majowy szczyt inauguracyjny PW zaprosić prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę. W październiku 2008 roku UE wznowiła kontakty polityczne z Białorusią i zawiesiła czasowo - na pół roku - sankcje wizowe wobec przedstawicieli reżimu, w tym samego Łukaszenki.

Zdaniem Sikorskiego _ to kwestia, która będzie wisiała na włosku do ostatniej chwili przed szczytem _. Tłumaczył, że jest to powiązane z oceną stopnia współpracy władz białoruskich z UE w jej _ podróży ku bardziej europejskim zachowaniom _.

Minister ujawnił, że w dwustronnej rozmowie z komisarz ds. stosunków zewnętrznych Benitą Ferrero-Waldner przekazał jej polskie postulaty, od których należy uzależnić dalsze zbliżanie z Mińskiem. Te postulaty to, jak powiedział, _ poszanowanie dla prawa do zrzeszania się w niezależnych, autonomicznych instytucjach dla społeczeństwa białoruskiego w ogóle, a dla mniejszości polskiej w szczególności _.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)