Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Michał Kot
|

Rośnie zadowolenie z Unii Europejskiej

0
Podziel się:

Rośnie zadowolenie Europejczyków z Unii Europejskiej - wynika z najnowszego sondażu Eurobarometru.

Rośnie zadowolenie z Unii Europejskiej

Rośnie zadowolenie Europejczyków z Unii Europejskiej - wynika z najnowszego sondażu Eurobarometru.

Publikacja wstępnych rezultatów na trzy dni przed szczytem UE daje Komisji Europejskiej narzędzie nacisku na przywódców, by w toku prac nad przyszłym traktatem UE uwzględnili życzenia Europejczyków, którzy chcą Unii sprawnie działającej, silniejszej i wyposażonej w więcej kompetencji.

_ 57 proc. obywateli uważa członkostwo ich kraju w UE za "dobrą rzecz" - to najwyższy odsetek od 1994 roku. Dla 52 proc. Europejczyków UE ma "pozytywny wizerunek". To o 6 proc. więcej niż w sondażu jesienią 2006 roku. _

Większemu zadowoleniu z UE towarzyszy znaczący wzrost optymizmu Europejczyków co do sytuacji gospodarczej. Przekonanie, że ich narodowa gospodarka ma się dobrze, podziela np. 74 proc. Niemców - o 31 proc. więcej niż jesienią zeszłego roku. Bardziej zadowoleni z rozwoju gospodarki są także Polacy: 45 proc. uważa, że sytuacja jest "dobra". To o 13 proc. więcej niż jesienią.

Zdecydowana większość Europejczyków jest przekonana, że w kwestiach ochrony środowiska, energii, obronności i walki z terroryzmem decyzje powinny być podejmowane wspólnie na poziomie UE, a nie przez poszczególne kraje. Najpilniejszym priorytetem dla 9 na 10 obywateli UE jest wspólna walka ze zmianami klimatycznymi.

Z sondażu wynika, że Europejczycy widzą przyszłą UE silną na arenie międzynarodowej, wyposażoną we własną armię i z bezpośrednio wybieranym prezydentem. Mimo obecnej niepewności co do unijnego traktatu, na przyszłość Unii siedmiu na dziesięciu jej obywateli patrzy z optymizmem.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)