Notowania

rosja
05.08.2009 10:50

Rosyjskie okręty w pobliżu wód USA

Według Moskwy nie ma mowy o jakiejkolwiek prowokacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(O de Andrad/CC/Flickr)

*Moskwa bagatelizuje fakt pojawienia się dwóch rosyjskich okrętów podwodnych o napędzie atomowym w pobliżu wód terytorialnych Stanów Zjednoczonych. *

Agencja Interfax, powołując się na anonimowe źródło w kręgach wojskowych pisze, że pływanie okrętów wojskowych poza wodami terytorialnymi innych państw zgodnie z normami międzynarodowego prawa morskiego _ jest zwykłą praktyką _.

Przedstawiciel kręgów wojskowych powiedział, że rosyjska marynarka wojenna systematycznie wykrywa okręty podwodne NATO, w tym amerykańskie, w pobliżu swoich wód terytorialnych. Nigdy jednak nie podnosi z tego powodu sensacji w mediach. Dodał, że sprawa byłaby międzynarodowym skandalem, gdyby granice wód terytorialnych naruszył okręt wojskowy.

Rosyjskie media powołując się na _ New York Times _ informują, że w pobliżu amerykańskiego wybrzeża pojawiły się dwa okręty noszące oznaczenie _ Akuła _. To podstawowe rosyjskie wielozadaniowe okręty podwodne o napędzie atomowym, zaliczane do najcichszych na świecie.

Według niektórych ocen, rosyjskie okręty podwodne nie pojawiały się u wybrzeży Stanów Zjednoczonych od 15 lat. Niewykluczone, że demonstracja zdolności bojowych ma przysłonić problemy z budową rakiety _ Buława _, która ma wejść w wyposażenie rosyjskich okrętów podwodnych nowej generacji.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Ławrow przeciw Amerykanom w Gruzji ]( http://news.money.pl/artykul/lawrow;przeciw;amerykanom;w;gruzji,123,0,516987.html )
* [ "FT" rok po wojnie z Gruzją: Rosja osiągnęła cel ]( http://news.money.pl/artykul/ft;rok;po;wojnie;z;gruzja;rosja;osiagnela;cel,36,0,497956.html )
Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz