Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rozpoczyna się szczyt G8 w L'Aquili

0
Podziel się:

Po zniszczonym trzęsieniem ziemi miasteczku będzie oprowadzał polityków Silvio Berlusconi.

Rozpoczyna się szczyt G8 w L'Aquili
(PAP/EPA)

Trzydniowy szczyt przywódców G8 oraz zaproszonych przez nich szefów państw i rządów kilkunastu krajówrozpocznie się w środę w L'Aquili w środkowych Włoszech, zniszczonej w kwietniowym trzęsieniu ziemi.

W pełnym ruin mieście, gdzie zawaliły się dziesiątki budynków i ponad 40 kilkusetletnich zabytków prezydenci i premierzy obradować będą i nocować w ogromnych koszarach Gwardii Finansowej. Zespół nowoczesnych gmachów na tym terenie jest, jak się podkreśla, całkowicie odporny nawet na silne wstrząsy sejsmiczne.
Całe miasto, wokół którego rozstawiono miasteczka namiotowe dla tysięcy ludzi pozbawionych dachu nad głową, zostało z powodu szczytu otoczone ścisłym kordonem bezpieczeństwa.

W tej wyjątkowej scenerii, przy nie kończących się od trzech miesięcy wstrząsach, odbędzie się szczyt G8, jakiego jeszcze nie było - stwierdzają zgodnie obserwatorzy.

Panuje przekonanie, że przywódcy G8 oraz prezydenci i premierzy z innych krajów muszą dać nadzieję nie tylko mieszkańcom Abruzji, czekającym w namiotach na to, by od nowa zacząć życie. Muszą pokrzepić miliony ludzi, dotkniętych skutkami światowego kryzysu gospodarczego.

Ich zdaniem szczyt w tym mieście nie może zakończyć się fiaskiem.

Politycy zostaną osobiście oprowadzeni przez premiera Silvio Berlusconiego po zniszczonym centrum L'Aquili.

Włoski rząd liczy na to, że zadeklarują sfinansowanie odbudowy niektórych zabytków z listy ponad 40.

W pierwszym dniu obrad G8, rozpoczynających się o godzinie 13.00, przywódcy USA, Rosji, Kanady, Japonii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec omówią przy obiedzie sytuację w światowej gospodarce.

W wieczornej części spotkania udział wezmą przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz Szwecji, sprawującej w tym półroczu przewodnictwo w Unii.

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)