Notowania

misja
23.09.2008 15:24

Rząd chce wysłać obserwatorów do Gruzji

Rada Ministrów skierowała w tej sprawie wniosek do prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Grygiel)

*Rada Ministrów skierowała we wtorek wniosek do prezydenta Lecha Kaczyńskiego w sprawie wysłania obserwatorów, którzy będą monitorować wycofanie rosyjskich żołnierzy z Gruzji. *

Wniosek rządu dotyczy użycia _ Grupy Obserwatorów Sił Zbrojnych RP w składzie Polskiego Zespołu Obserwacyjnego w Misji Monitorującej Unii Europejskiej w Gruzji _ i został przedłożony przez ministra obrony narodowej. Polska wydzieli do misji grupę, w której znajdzie się 20 żołnierzy i pracowników wojska.

Przewiduje się, że misja, licząca 200 osób, będzie działać na terenie Gruzji ok. 12 miesięcy. Termin rozpoczęcia działań wyznaczono na 26 września, zakończenie misji zaplanowano na 30 września 2009 r.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ OBWE wyśle obserwatorów do Gruzji ]( http://news.money.pl/artykul/obwe;wysle;obserwatorow;do;gruzji,55,0,362551.html )
* [ Rosja do ONZ i OBWE: Obserwujcie Gruzję! ]( http://news.money.pl/artykul/rosja;do;onz;i;obwe;obserwujcie;gruzje,8,0,285448.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Jak podkreślono w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu, członkowie polskiej grupy zostaną wyposażeni w wojskowe pojazdy terenowe pozbawione cech identyfikacyjnych. Nie przewiduje się natomiast wyposażenia ich w broń i amunicję oraz inne środki uzbrojenia.

Według komunikatu głównym celem działań misji będzie zapewnienie przestrzegania wszystkich punktów porozumienia zawartego 8 sierpnia 2008 r. między Gruzją a Rosją.

Zadaniem misji będzie ponadto monitorowanie procesu stabilizacji, łagodzenie sporów i ułatwianie kontaktów między stronami konfliktu oraz umożliwienie powrotu osobom wysiedlonym i uchodźcom.

Decyzja o wysłaniu misji została podjęta przez Radę Unii Europejskiej 15 września 2008 r.
CIR podkreśla w komunikacie, że misja będzie miała cywilny charakter i ma być prowadzona w ścisłej współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych oraz Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Jeden z przedstawicieli UE poinformował ostatnio, że Unia Europejska prawdopodobnie wyśle do Gruzji _ ponad 300 _ obserwatorów zamiast 200 planowanych początkowo. Według niego na nową misję, która liczyć ma nawet ok. 340 ludzi, składać się będą przedstawiciele wszystkich krajów członkowskich.

Tagi: misja, wiadomości, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz