Notowania

sri lanka
18.05.2009 11:13

Rząd w Kolombo: cała Sri Lanka pod naszą kontrolą

Zakończyła się trwająca 25 lat wojna domowa z Tamilskimi Tygrysami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

Rząd w Kolombo oświadczył, że całe terytorium Sri Lanki znalazło się pod jego kontrolą. Tym samym zakończyła się trwająca 25 lat wojna domowa z Tamilskimi Tygrysami.

Lankijscy generałowie poinformowali, że zakończyła się też akcja wojskowa. Według źródeł wojskowych wśród zabitych na północny Sri Lanki bojowników Tamilskich Tygrysów odnaleziono ciała ich przywódcy Vellupillaia Prabhakarana.

W ostatnich godzinach potwierdzono odnalezienie ciał kilku wysokich rangą dowódców Tygrysów Tamilskich, w tym najstarszego syna Prabhakarana.

Śmierć dowodzących ruchem tamilskim na Sri Lance oznacza kres zmagań Tamilów walczących od roku 1983 o uzyskanie autonomii dla północnej części wyspy. Wieloletnie starcia separatystów tamilskich z władzami w Kolombo, pociągnęły za sobą śmierć co najmniej 70 tysięcy ludzi.

W trakcie trwającej od kilku miesięcy wielkiej ofensywy armii lankijskiej przeciw Tygrysom Tamilskim zginęły tysiące ludzi. Działacze ruchów tamilskich zarówno na Sri Lance, jak i na świecie są zdania, iż zakończenie zmagań zbrojnych pomiędzy siłami rządowymi, a Tygrysami Tamilskimi i rozbicie sił separatystów nie oznacza zakończenia konfliktu etnicznego na wyspie.

Władze w Kolombo będą teraz musiały rozwiązać nabrzmiały od lat konflikt syngalesko-tamilski drogą pokojowej odbudowy kraju i pojednania pomiędzy obu społecznościami.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Rebelianci zaatakowali stolicę Sri Lanki. Z powietrza ]( http://news.money.pl/artykul/rebelianci;zaatakowali;stolice;sri;lanki;z;powietrza,100,0,429156.html )
* [ Sri Lanka: Zamach samobójczy w obozie uchodźców ]( http://news.money.pl/artykul/sri;lanka;zamach;samobojczy;w;obozie;uchodzcow,80,0,425808.html )
Tagi: sri lanka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz