Notowania

lot
11.02.2010 12:41

Samoloty LOT dla ratowników?

MSWiA opracuje procedurę transportu grup ratowniczych w miejsca katastrof.

Podziel się
Dodaj komentarz
(eisenbahner/CC/Flickr)

*MSWiA opracuje razem z LOT szczegółową procedurę wykorzystania samolotów tej firmy do transportu polskich grup ratowniczych w miejsca katastrof, takich jak trzęsienie ziemi na Haiti - poinformował w Sejmie wiceszef resortu Zbigniew Sosnowski. *_ _

_ - W procedurze zostanie określony tryb alarmowy organizowania lotów, osoby do stałego kontaktu, dokumenty, powinności obu stron _ - powiedział Sosnowski. Ponieważ, jak zaznaczył, może nastąpić sytuacja, w której flota rządowa i wojskowa nie będą dostępne, konieczne jest utrzymywanie rezerwy finansowej _ w celu czarteru transportu lotniczego z określeniem sposobu i wskazania instytucji upoważnionych do jej uruchomienia _.

Sosnowski odpowiadał na pytanie Wiesława Wody z PSL. Woda przypomniał, że polscy ratownicy, którzy polecieli na Haiti, mieli liczne problemy z transportem. _ - Ostatnia wyprawa na Haiti dowiodła, że nasi ratownicy nie dysponują odpowiednim samolotem _ - mówił. Najpierw nie wiadomo było, jak i kiedy polecą, a potem powrót do Polski opóźnił się z powodu usterki rządowego samolotu.

Wiceminister poinformował również, że resort rozważa podjęcie prac nad nowelizacją ustawy o państwowej straży pożarnej w zakresie akcji ratowniczych poza Polską. Chodzi o poszerzenie składu grupy ratowniczej o innych ekspertów, w tym medycznych, a także o kwestie związane z odpowiednim umundurowaniem, szczepieniami, ubezpieczeniem, finansowaniem akcji i transportem.

Woda pytał też, czy w MSWiA wyciągnięto wnioski po tym, jak w styczniu niektóre gospodarstwa domowe w południowej Polsce nie miały prądu przez trzy tygodnie w efekcie awarii sieci energetycznych po silnych opadach śniegu._ _

_ - Po tej awarii sporządzono wiele wniosków i rekomendacji _ - oświadczył Sosnowski. Wymienił m.in. konieczność zaopatrzenia infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania lokalnej społeczności w awaryjne źródła zasilania, poprawę stanu infrastruktury związanej z napowietrznymi liniami energetycznymi, a także _ bezwzględną konieczność _ monitorowania i analizowania informacji meteorologicznych przez regionalnych operatorów sieci energetycznych.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: lot, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz