Notowania

sarkozy
06.12.2008 16:51

Sarkozy: Wałęsa jest zaszczytem dla Polski i Europy

Prezydent Francji słowa te wypowiedział podczas wizyt w Gdańsku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy podziękował Lechowi Wałęsie za jego wkład w budowanie demokracji na świecie. Francuski przywódca bierze w Gdańsku udział w uroczystościach z okazji 25. rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie pokojowej Nagrody Nobla.

Sarkozy podkreślił, że Gdańsk to miejsce o tragicznej historii, ale także miasto, w którym narodziła się _ Solidarność _. Była ona przesłaniem oporu wobec opresji i przesłaniem nadziei - podkreślił prezydent Francji. Zwrócił uwagę, że bez talentu i determinacji Lecha Wałęsy, świat po drugiej stronie berlińskiego muru nie usłyszałby głosu Solidarności. Bez odpowiedzialności Wałęsy i jego towarzyszy zatriumfowałyby represje - zaznaczył Sarkozy.

Jego zdaniem nazwisko Lecha Wałęsy jest znane na całym świecie także dlatego, że kryją się za nim określone wartości - wiara i robotnicza walka o wolność.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Tusk: Wałęsa był i pozostanie bohaterem ]( http://news.money.pl/artykul/tusk;walesa;byl;i;pozostanie;bohaterem,191,0,406719.html )
* [ Tusk spotkał się Sarkozym ]( http://news.money.pl/artykul/tusk;spotkal;sie;sarkozym,229,0,406757.html )
* [ Dalajlama XIV: Podziwiam Polaków za determinację ]( http://news.money.pl/artykul/dalajlama;xiv;podziwiam;polakow;za;determinacje,251,0,406779.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

_ - Jest pan zaszczytem dla Polski i Europy oraz tych wszystkich, którzy na całym świecie walczą o wolność _ - zwrócił się do Lecha Wałęsy prezydent Francji.

Sarkozy przypomniał także postać papieża Jana Pawła II, który zrobił wiele dla pokoju na świecie i zburzenia żelaznej kurtyny. Prezydent Francji dodał, że Europa Wschodnia dała lekcję demokracji Zachodowi, dlatego dziś nie powinniśmy się bać ambitnych celów i wspólnie działać na rzecz Europy. _ Europa potrzebuje Polski, a Polska potrzebuje Europy _ - powiedział Nicolas Sarkozy.

Lech Wałęsa podziękował francuskiemu przywódcy za to, że uświetnił obchody rocznicy w Gdańsku. Podkreślił, że Sarkozy jest w Polsce bardzo ciepło witany, gdyż ma wiele wspólnego z Polakami. Były prezydent wyraził przekonanie, że z takimi politykami jak Nicolas Sarkozy, Europa poradzi sobie ze wszystkimi problemami.

Tagi: sarkozy, wałęsa, solidarność, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz