Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Schetyna: Dokończymy reformę samorządową

0
Podziel się:

"Jesteśmy zdeterminowani i przekonani, że trzeba Polskę zdecentralizować" - mówi szef MSWIA.

Schetyna: Dokończymy reformę samorządową
(PAP/Radek Pietruszka)
bELoTIiJ

"Jesteśmy bardzo zdeterminowani i przekonani, że trzeba Polskę zdecentralizować" - mówi szef MSWIA.

"Trzeba zrobić wszystko, aby w sensowny sposób przenieść kompetencje z państwa - nie zawsze wydolnego - do samorządu, by władza była bliżej ludzi i dla ludzi, mniej opresywna, a bardziej otwarta i uśmiechnięta" - dodajeGrzegorz Schetyna.

Dodał, że chciałby, aby to był proces, dialog na wszystkich szczeblach - od ministrów przez doradców po samorządowców. "Będziemy chcieli to zrobić w dwóch etapach. Pierwszy etap to perspektywa najbliższych miesięcy, kiedy te rzeczy najprostsze, najbardziej potrzebne samorządom i ludziom będzie można kompetencyjnie przekazać. Drugi etap to już taki domykający, kończący całą reformę. Chciałbym sobie dać na to 3 do 4 lat, żeby zdążyć przed następnymi wyborami" - tłumaczył Schetyna.

bELoTIiL

Pytany oJana Rokitę, Schetyna powiedział, że uważa go za bardzo dobrze przygotowaną osobę do przeprowadzania reformy administracyjnej.

Podkreślił, że Rokita "był bardzo mocno zaangażowany pisząc program poprzedniego rządu, a także wcześniej, będąc szefem URM, w tę koncepcję usamorządowienia, decentralizacji, przekazywania władzy, kompetencji, pieniędzy i decyzji w dół. Był jednym z filarów tego myślenia samorządowego. I byłbym zobowiązany i zaszczycony gdybym mógł pracować z nim w tej sprawie, na której nam wszystkim zależy" - mówił Schetyna.

W sobotnim wywiadzie dla "Polski" Schetyna powiedział m.in: "Teraz możemy zrealizować wielkie marzenie Rokity: zdecentralizować państwo. Mamy cztery lata, możemy przekazać władzę samorządom. Będę rozmawiać z Rokitą, czy chce te marzenia realizować".

bELoTIjm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)