Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Scotland Yard: Siatka terrorystów zlikwidowana

0
Podziel się:

Scotland Yard twierdzi, iż najważniejsze osoby związane z niedoszłym spiskiem zostały aresztowane.

Scotland Yard: Siatka terrorystów zlikwidowana
(PAP/ Simela Pantzartzi)

Scotland Yard twierdzi, iż najważniejsze osoby związane z niedoszłym spiskiem zostały aresztowane.

Żrodła w USA sugerują, jednak iż cała siatka składała się z 50 osób. A to oznaczałoby, iż brytyjskiej policji nie udało się jej zlikwidować w całości.

Według prasy irlandzkiej, 5 osób powiązanych ze spiskiem wciąż pozostaje na wolności. Aresztowań podejrzanych dokonano także w Pakistanie, skąd miał pochodzić rozkaz przeprowadzenia operacji.

Brytyjska prasa donosi, że wśród 24 niedoszłych zamachowców, których brytyjska policja aresztowała w czwartek pod zarzutem planowania ataków terrorystycznych na samoloty jest 17-latek i dwóch rodowitych Brytyjczyków, którzy przeszli na islam.

Choć policja oficjalnie tego nie potwierdza, większość aresztowanych to Brytyjczycy pakistańskiego pochodzenia, z których najstarszy ma 35 lat. W grupie aresztowanych są m.in. dzieci architekta, księgowego i działacza partii konserwatywnej.

Scotland Yard przyznał, iż rozpracowywał siatkę od pewnego czasu. W ramach czynności operacyjnych w czterech pojazdach należących do
podejrzanych policja zainstalowała podsłuchy.

Podejrzani prawdopodobnie korzystali z kilku kafejek internetowych, które służyły im za punkty kontaktowe. Niektórzy znali się jeszcze ze szkoły podstawowej.

Jak napisał dziennik "Daily Mail", "większość to osoby dwudziestokilkuletnie (wywodzące się) z klasy średniej", połowa z nich ma podwójne brytyjsko-pakistańskie obywatelstwo. Spora grupa mieszkała w dzielnicy Walthamstow we wschodnim Londynie.

Jeden z nawróconych na islam niedoszłych zamachowców - Oliver Savant - przyjął imię Ibrahim. Ten 25-letni student jest żonaty z muzułmanką, która spodziewa się dziecka.

23-letni Asim Tariq był ochroniarzem na lotnisku Heathrow, Waheed Zaman studiował biomedycynę i pełnił funkcję przewodniczącego towarzystwa muzułmańskiego na londyńskim uniwersytecie metropolitalnym, natomiast 24-letni Usman Saddique pracował w pizzerii.

Inny podejrzany - 19-letni Don Stewart-Whyte, którego ojciec był lokalnym działaczem partii konserwatywnej, przeszedł na islam zaledwie pół roku temu. Maturę uzyskał w prestiżowej Challoner's Grammar School w Chesham. Jego matka jest nauczycielką WF-u i praktykującą metodystką.

Według cytowanego anonimowo przez agencję PA News jego sąsiada, zachowanie Stewarta-Whyte'a zasadniczo zmieniło się po zmianie wyznania; przybrał nazwisko Abdul Wahid, zapuścił brodę, przestał się upijać i zażywać środki odurzające. Mówi się też o nim, iż z usposobienia był buntowniczy.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)