Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sikorski kupił fałszywy order?

0
Podziel się:

Order Orła Białego, który MSZ kupiło na aukcji internetowej, może okazać się falsyfikatem.

Sikorski kupił fałszywy order?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Oryginał osiemnastowiecznego Orderu Orła Białego, który tydzień temu kupiło na aukcji internetowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych, może okazać się falsyfikatem. *

Tak twierdzą polscy kolekcjonerzy i eksperci numizmatyczni, na których powołuje się _ Dziennik _. Ministerstwo odrzuca oskarżenia.

Najwyższe polskie odznaczenie MSZ znalazł na jednym z portali aukcyjnych. W zamieszczonym ogłoszeniu właściciel orderu twierdził, że w przeszłości odznaczenie ufundowane przez Augusta II Mocnego należało do Ignacego Jana Paderewskiego i znajdowało się w osobistych zbiorach polityka.

Gdy kilka dni temu poinformowano o zakupie przez MSZ _ pochodzącego z XVIII wieku _ orderu, wśród kolekcjonerów i znawców polskich odznaczeń rozpętała się burza. Eksperci wskazują na wiele innych szczegółów, które świadczą o tym, że jest to kopia.

Zdaniem znawcy polskich odznaczeń z jednego z państwowych muzeów na którego powołuje się _ Dziennik _, na orderze brakuje obowiązkowej łacińskiej dewizy _ Pro fide rege et lege _, która powinna być wyryta na rewersie
Kontrowersyjny medal ma trafić do Polski w najbliższych dniach.

wiadomości
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)