Notowania

sikorski
24.09.2008 07:29

Sikorski kupił fałszywy order?

Order Orła Białego, który MSZ kupiło na aukcji internetowej, może okazać się falsyfikatem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Oryginał osiemnastowiecznego Orderu Orła Białego, który tydzień temu kupiło na aukcji internetowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych, może okazać się falsyfikatem. *

Tak twierdzą polscy kolekcjonerzy i eksperci numizmatyczni, na których powołuje się _ Dziennik _. Ministerstwo odrzuca oskarżenia.

Najwyższe polskie odznaczenie MSZ znalazł na jednym z portali aukcyjnych. W zamieszczonym ogłoszeniu właściciel orderu twierdził, że w przeszłości odznaczenie ufundowane przez Augusta II Mocnego należało do Ignacego Jana Paderewskiego i znajdowało się w osobistych zbiorach polityka.

Gdy kilka dni temu poinformowano o zakupie przez MSZ _ pochodzącego z XVIII wieku _ orderu, wśród kolekcjonerów i znawców polskich odznaczeń rozpętała się burza. Eksperci wskazują na wiele innych szczegółów, które świadczą o tym, że jest to kopia.

Zdaniem znawcy polskich odznaczeń z jednego z państwowych muzeów na którego powołuje się _ Dziennik _, na orderze brakuje obowiązkowej łacińskiej dewizy _ Pro fide rege et lege _, która powinna być wyryta na rewersie
Kontrowersyjny medal ma trafić do Polski w najbliższych dniach.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: sikorski, wiadomości, polityka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz