Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sondaż "Newsweeka": PiS - 35 proc., PO - 32 proc.

0
Podziel się:

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się na początku drugiej połowy września, wygrałoby je PiS z 35 proc. - wynika z sondażu SMG/KRC dla "Newsweeka", udostępnionego

Sondaż "Newsweeka": PiS - 35 proc., PO - 32 proc.
(PAP/ Stefan Kraszewski)

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się na początku drugiej połowy września (17-18) wygrałoby je PiS z 35 proc. poparciem przed PO - 32 proc.; oraz Lewica i Demokraci - 16 proc. głosów - wynika z sondażu SMG/KRC dla "Newsweeka", udostępnionego w środę PAP.

Sondaż przeprowadzono już po deklaracji Jana Rokity o wycofaniu się z polityki.

Szanse na mandaty sejmowe miałaby też Samoobrona z 5 proc. poparciem. Poniżej progu znalazły się PSL z 4 proc. głosów i Liga Prawicy Rzeczpospolitej (LPR, Prawica Rzeczypospolitej, UPR)
- z 3 proc. poparciem. 4 proc. badanych nie wie jeszcze na kogo zagłosuje, 1 proc. odda głos na inne partie.

O preferencje wyborcze były pytane tylko te osoby, które zadeklarowały udział w wyborach lub nie były pewne, czy to zrobią. ZOBACZ TAKŻE:
Wybory 2007: Co sondaż, to inny wynik

W stosunku do podobnego sondażu, przeprowadzonego przez SMG/KRC dla programu "Forum" w TVP1 w połowie września, jeszcze przed rezygnacją Rokity z udziału w wyborach, poparcie dla PiS minimalnie spadło na rzecz PO - podkreśla "Newsweek" na swoich stronach internetowych.

PiS zebrał wówczas 36,1 proc., a PO 31,3 proc. Według tamtego badania, do Sejmu weszłaby także koalicja LiD, na którą chciało głosować 15,3 proc. 5-proc. progu wyborczego nie przekroczyłyby Samoobrona (4,8 proc.), PSL, (4 proc.) oraz Liga Prawicy Rzeczypospolitej (1,1 proc.).

_ Według sondażu SMG/KRC dla "Newsweeka", udział w wyborach deklaruje 64 proc. Polaków, 15 proc. jeszcze nie wie czy pójdzie głosować, 21 na pewno nie pójdzie do urn. _
PiS popierają najczęściej ludzie starsi, powyżej 60 lat. W tej grupie poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego deklaruje aż 44 proc. oraz 39 proc. spośród osób w wieku 45-59 lat.

Najsłabszym poparciem cieszy się PiS wśród najmłodszych wyborców. Partię Kaczyńskiego popiera 24 proc. osób między 18 a 24 rokiem życia oraz 26 proc. między 25 a 34 lat.

Wyborca PiS jest słabiej wykształcony - to aż 51 proc. osób z wykształceniem podstawowym i tylko 22 z wyższym. Zwolennik tej partii mieszka głównie na wsi - 39 proc. i w małych miastach do 20 tysięcy mieszkańców - 44 proc. Im miasto większe, tym niższe poparcie. Najmniejsze w aglomeracjach ponad półmilionowych - tu poparcie dla PiS wynosi 16 proc.

Wyborca głównego rywala PiS - Platformy Obywatelskiej - to absolutne przeciwieństwo zwolennika Prawa i Sprawiedliwości. To głównie ludzie młodzi - 43 proc. wśród osób do 25 roku życia i aż 50 proc. w wieku od 25 do 34 lat. Wśród najstarszych - powyżej 60 lat - PO cieszy się jedynie 21 proc. poparciem.

Wyborcy PO są najlepiej wykształceni. 51 proc. spośród tych, którzy mają wykształcenie wyższe, chce głosować na PO. A tylko 18 proc. z wykształceniem podstawowym popiera partię Donalda Tuska. Wyborcy PO mieszkają głównie w dużych miastach. To aż 48 proc. populacji miast ponad półmilionowych i 44 proc. miast od 200 tys. do pół miliona mieszkańców. Na wsi PO popiera jedynie 25 proc. wyborców.

Sondaż dla "Newsweeka" metodą wywiadu telefonicznego przeprowadziła pracownia MillwardBrown SMG/KRC 17 i 18 września na 1002-osobowej reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)