Notowania

sondaż
12.02.2010 13:20

Sondaż: Poparcie dla PO znów dwa razy większe niż dla PiS

Chęć głosowania na PO deklaruje ponad 40 proc. Polaków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

W lutym chęć głosowania w wyborach parlamentarnych na Platformę Obywatelska deklaruje ponad dwie piąte spośród osób zamierzających pójść do urn (43 proc.); na Prawo i Sprawiedliwość chce głosować 19 proc. - tak wynika z najnowszego sondażu CBOS.

PO zanotowała - w porównaniu z badaniem sprzed miesiąca - wzrost poparcia o 5 pkt proc. W tym samym czasie o tyle samo spadło poparcie dla PiS.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w lutym, w parlamencie znalazłyby się jeszcze dwie partie: SLD z poparciem 7 proc. oraz PSL popierane przez 6 proc. osób deklarujących, że pójdą do urn.

Po 1 proc. poparcia zanotowały natomiast: Liga Polskich Rodzin, Partia Kobiet, Stronnictwo Demokratyczne, Samoobrona i Unia Polityki Realnej.

Ponadto 19 proc. ankietowanych chcących wziąć udział w wyborach parlamentarnych nie wie jeszcze, na którą partię zagłosuje.

W lutym 52 proc. (o 1 pkt proc. więcej niż w styczniu) ankietowanych zadeklarowało, że gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbyły się już teraz, to oni na pewno wzięliby w nich udział. Jednocześnie wzrosła - z 28 proc. w styczniu do 32 proc. w lutym - liczba ankietowanych, którzy na pewno nie chcieliby pójść na wybory. Niezdecydowanych było 16 proc. (w styczniu 18 proc.).

CBOS ocenia, że relatywnie wysokie zainteresowanie Polaków czynnym udziałem w życiu politycznym i głosowaniem w wyborach parlamentarnych może być efektem podjętej w ostatnim czasie przez premieraDonalda Tuskadecyzji o rezygnacji ze startu w wyborach prezydenckich.

W ocenie pracowni wpływ na to mogło mieć także przesłuchanie przez sejmową komisję śledczą, badającą tzw. aferę hazardową, szefów dwóch największych partii PO - Tuska oraz PiS -Jarosława Kaczyńskiego.

| CBOS przeprowadził sondaż w dniach 4-10 lutego na liczącej 1021 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. |
| --- |

ZOBACZ TAKŻE:

    * [ Sondaż poparcia dla partii - tracą SLD i PiS ]( http://news.money.pl/artykul/sondaz;poparcia;dla;partii;-;traca;sld;i;pis,22,0,586262.html )
    * [ Polacy wciąż uważają, że nie ma lepszej koalicji niż PO-PSL ]( http://news.money.pl/artykul/polacy;wciaz;uwazaja;ze;nie;ma;lepszej;koalicji;niz;po-psl,190,0,582078.html )
Tagi: sondaż, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz