Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
abonament
07.04.2008 05:58

Spór o abonament kosztował TVP 34 miliony

Zapowiedź likwidacji abonamentu sprawiła, że wpłynęło ponad 20 procent mniej pieniędzy niż przewidywano.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Zapowiedź likwidacji abonamentu sprawiła, że w styczniu i w lutym na konto Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęło ponad 20 procent mniej pieniędzy niż przewidywano.

Sama Telewizja Polska straciła na tym 34 miliony złotych - czytamy w _ Rzeczpospolitej _. To kwota, która wystarczyłaby na przygotowanie około 50 premier Teatru Telewizji.

Analizy TVP wskazują, że likwidacja abonamentu uderzy przede wszystkim w oddziały terenowe telewizji, ograniczone zostaną też produkcje teatralne i filmowe.

_ Rzeczpospolita _ pisze, że zdecydowana większość Polaków ignoruje obowiązek rejestrowania odbiorników i płacenia abonamentu. W kraju jest bowiem 13 milionów gospodarstw domowych, a w niemal każdym z nich - przynajmniej jeden telewizor.

Wpływy z abonamentu powinny więc wynosić około 2 miliardów 600 milionów złotych, a wynoszą - niecałe 890 milionów. Na konto Telewizji Polskie wpływa 58 procent tej sumy, pozostała częśc zasila budżet Polskiego Radia. Z danych za zeszły rok wynika, że abonament płaciło tylko 43 procent użytkowników prywatnych i około 5 procent firm. Słabej ściągalności opłat sprzyja brak możliwości karania osób, które nie płacą abonamentu. Kontroler nie ma bowiem prawa wejść do mieszkania i sprawdzić, czy jest w nim radio i telewizor.

Tagi: abonament, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz