Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spór o prawa mniejszości niemieckiej

0
Podziel się:

Powiernictwo Polskie apeluje do premiera o odebranie przywilejów mniejszości niemieckiej.

Spór o prawa mniejszości niemieckiej
(kprm.gov.pl)

Władze Powiernictwa Polskiego zaapelowały do premiera Donalda Tuska o to, *podjął kroki w celu odebrania przywilejów mniejszości niemieckiej w Polsce. Argumentują, że mieszkający w Niemczech Polacy nie mają statusu mniejszości narodowej.*

_ - Strona polska ma pełne prawo do zastosowania zasady wzajemności. Uznajemy, że w tym stanie rzeczy należy odebrać przywileje mniejszości niemieckiej w Polsce, które nie znajdują ekwiwalentu wśród uprawnień mniejszości polskiej w Niemczech. Mamy nadzieję, iż polski rząd bez zbędnej zwłoki przedstawi Sejmowi projekty nowelizacji odpowiednich ustaw, w szczególności ordynacji wyborczej oraz ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, które będą stanowczą odpowiedzią na nieprzychylne Warszawie kroki Berlina _ - napisali w liście do premiera przedstawiciele PP.

Prezesem i założycielem Powiernictwa Polskiego jest senator PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk. Oprócz niej pod listem do premiera podpisało się dwóch wiceprezesów stowarzyszenia: Tomasz Fabiszewski i Marcin Horała.

Autorzy listu podkreślili, że z nadzieją przyjęli inicjatywę organizacji polonijnych w Niemczech, które w swoim liście w sierpniu tego roku do kanclerz Angeli Merkel wystąpiły o przyznanie niemieckiej Polonii statusu mniejszości narodowej.

_ - Sytuacja, w której Polacy od pokoleń mieszkający w Niemczech nie są traktowani jako pełnoprawna mniejszość narodowa, stanowi bezpośrednią kontynuację sytuacji powstałej w wyniku dekretu nazistowskich Niemiec z 1940 roku. Uważamy, iż oczywistym absurdem jest, by w 70 lat od wybuchu II wojny światowej tak ważny obszar stosunków polsko-niemieckich był regulowany w duchu dokumentu, pod którym widnieje podpis niemieckiego zbrodniarza - marszałka Hermanna Goeringa _ - uważa kierownictwo PP.

Zdaniem władz Powiernictwa, sprawa ta została zaniedbana w trakcie negocjacji nad traktatem dobrosąsiedzkim z 1991 roku, w wyniku czego członkowie mniejszości polskiej w Niemczech zostali określeni jako _ obywatele niemieccy polskiego pochodzenia _.

Szacuje się, że ok. *2 mln *obywateli Niemiec ma polskie korzenie. Polacy nie stanowią jednak mniejszości narodowej w rozumieniu prawa niemieckiego. Status taki w Niemczech mają jedynie Serbołużyczanie w Saksonii i Brandenburgii oraz Duńczycy i Fryzowie w Szlezwiku-Holsztynie.
- _ Tym samym traktat międzynarodowy, na którym widnieją podpisy przedstawicieli władz Rzeczpospolitej Polskiej, usankcjonował niesprawiedliwy status mniejszości polskiej w Niemczech. Uważamy, iż najwyższy czas, aby zmienić ten stan rzeczy. Mniejszość polska w Niemczech nie tylko nie cieszy się przywilejami analogicznymi do mniejszości niemieckiej w Polsce, ale w ogóle nie jest uznawana za pełnoprawną mniejszość narodową _ - głosi list zarządu Powiernictwa Polskiego.

Dlatego PP uważa, że _ należałoby rozważyć renegocjację traktatu dobrosąsiedzkiego z Republiką Federalną Niemiec w aspekcie statusu mniejszości polskiej w Niemczech _.

We wrześniu Sejmowa Komisja Łączności z Polakami za Granicą jednogłośnie przyjęła projekt opinii dla premiera w sprawie uzyskania przez Polaków w Republice Federalnej Niemiec praw mniejszości narodowej. _ Komisja z uznaniem odnotowała zgodne działanie organizacji polonijnych w Niemczech w sprawie uchylenia rozporządzenia z 1940 r., na podstawie którego zabroniono funkcjonowania organizacjom polskim na terenie ówczesnej Rzeszy oraz skonfiskowano ich majątek. Komisja w pełni aprobuje tę inicjatywę i zwraca się do rządu o jej wsparcie _ - napisano w projekcie opinii.

Powiernictwo Polskie zarejestrowano w styczniu 2005 r. w Gdyni. Organizacja za główne cele stawia sobie pomoc prawną dla polskich obywateli, którzy chcą domagać się odszkodowań za szkody wyrządzone przez Trzecią Rzeszę oraz edukację historyczną społeczeństwa.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)