Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lustracja
26.06.2006 04:33

Sprawa listy Nizieńskiego zostanie umorzona?

Dziś w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie w charakterze świadka będzie przesłuchany były rzecznik interesu publicznego sędzia Bogusław Nizieński. Jednak postępowanie najprawdopodobniej zostanie umorzone.

Podziel się
Dodaj komentarz

*"Życie Warszawy" pisze, że dziś w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie w charakterze świadka będzie przesłuchany były rzecznik interesu publicznego sędzia Bogusław Nizieński. *

Według informacji, do których dotarł dziennik, postępowanie najprawdopodobniej zostanie umorzone. Rzecznik prokuratury Maciej Kujawski powiedział gazecie, że wkrótce śledztwo zostanie zakończone.

Były rzecznik będzie przesłuchany w sprawie tzw. listy Nizieńskiego. Zawiadomienie w prokuraturze w ubiegłym roku złożył obecny RIP, sędzia Włodzimierz Olszewski.

"Życie Warszawy" przypomina, że Nizieński zakończył kadencję RIP 31 grudnia 2004 roku. Wtedy też w mediach pojawiła się informacja, że przekazał swojemu następcy, czyli sędziemu Olszewskiemu, listę zawierającą około 600 nazwisk osób publicznych. Te właśnie nazwiska miały się pojawić w zasobach Instytutu Pamięci Narodowej.

Były to osoby publiczne, które podlegały lustracji, ale - jak miał zaznaczyć sędzia Nizieński - brak było dowodów dla Sądu Lustracyjnego, by uznać je za tajnych współpracowników służb specjalnych PRL.

W październiku 2005 roku wszczęto śledztwo w sprawie ujawnienia tajemnicy państwowej oraz niedopełnienia obowiązków służbowych odnośnie przestrzegania ustawy o ochronie informacji niejawnych i ochronie danych osobowych.

Według sędziego Włodzimierza Olszewskiego, za kadencji sędziego Nizieńskiego w biurze RIP ta ustawa nie była realizowana.
Z informacji "Życia Warszawy" wynika, że do tej pory nie potwierdziły się te zarzuty, co miały wykazać specjalistyczne opinie.

Tagi: lustracja, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz