Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Startuje reforma wymiaru sprawiedliwości

0
Podziel się:

Powołanie "prokuratorskiego CBŚ-u" do zwalczania przestępczości zorganizowanej. To jedna z propozycji reformy wymiaru sprawiedliwości przedstawionych przez ministra Zbigniewa Ziobro. Projekty zmian w odpowiednich ustawach muszą być jeszcze zaakceptowane przez parlament.

Startuje reforma wymiaru sprawiedliwości
(PAP / Andrzej Wiktor)

*Powołanie "prokuratorskiego CBŚ-u" do zwalczania przestępczości zorganizowanej - proponuje minister sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro przedstawił propozycje zreformowania prokuratury i sądów powszechnych, a także szkoleń kadr do tych instytucji. Projekty zmian w odpowiednich ustawach muszą być jeszcze zaakceptowane przez parlament. *

Minister Ziobro jest przekonany, że walka z gangami i coraz większa komplikacja śledztw powoduje konieczność scentralizowania działań prokuratury. W przyszłości miałaby też obowiązywać zasada tworzenia prokuratorskich grup śledczych, by sprawy nie prowadził pojedynczy prokurator.

Ziobro: Prokurator kontroluje prokuratoraZgodnie z ministerialnym projektem, nadzór nad prokuratorami miałyby przejąć sądy. Dzięki temu, uwolnieni od obciążeń kontrolnych prokuratorzy będą mogli w większym stopniu zająć się prowadzeniem śledztw. Prokuratorzy dostaną też do pomocy asystentów

Ministerstwo sprawiedliwości pracuje nad projektem odrębnej ustawy usprawniającej postępowania dyscyplinarne wobec prokuratorów.

W przygotowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektach nowelizacji ustaw nie ma propozycji oddzielenia stanowiska ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)