Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczyt UE w cieniu przegranego referendum

0
Podziel się:

Co dalej z Traktatem Lizbońskim po irlandzkim nie? - to główny temat szczytu przywódców UE.

Szczyt UE w cieniu przegranego referendum
(PAP/EPA)

Co dalej z Traktatem Lizbońskim po irlandzkim _ nie _? - to główne pytanie na czwartkowo-piątkowy szczyt przywódców państw UE.

Odrzucenie przez Irlandię w referendum Traktatu z Lizbony, co stawia pod znakiem zapytania albo przynajmniej odkłada w czasie reformę unijnych instytucji, zdominuje zapewne dyskusję przywódców UE już pierwszego dnia szczytu.

Premier przewodniczącej UE Słowenii zastrzegł jednak, że nie można oczekiwać znalezienia złotej recepty. Potrzeba bowiem więcej czasu na refleksję. - _ Wyniki głosowania muszą być przeanalizowane bardzo poważnie. Powiedzenie już na szczycie, jakie jest gotowe rozwiązanie, będzie niemożliwe _ - powiedział Janez Jansza.

Najprawdopodobniej szczyt ograniczy się więc do decyzji, by kontynuować proces ratyfikacji w ośmiu krajach UE, które jej jeszcze nie zakończyły. Z nadzieją, że w tym czasie sama Irlandia zdecyduje, czy będzie w stanie powtórzyć plebiscyt i czy wystarczy wówczas dodać do traktatu jeden czy dwa protokoły odpowiadające na wyrażone w referendum niepokoje Irlandczyków.

Politycy nie chcą mówić o konkretnych możliwych rozwiązaniach już dziś, by nie sprawiać wrażenia, że nikt w UE nie liczy się z małą Irlandią. A po drugie, mają świadomość, że problem jest głębszy - gdyby w ich krajach przeprowadzono referendum, to wynik mógłby być także negatywny.

Istnieją bowiem obawy, że obywatele UE nie rozumieją jej i nie mają do niej zaufania, co ostatnio wyrażają w masowych protestach przeciwko rosnącym cenom paliw i żywności oraz spadkowi siły nabywczej płac, żądając pomocy ze strony rządów, a także Brukseli.

Projekt wniosków końcowych szczytu odnotowuje te obawy, _ zwłaszcza w odniesieniu do gospodarstw domowych o niskich dochodach _. Tutaj także jednak szczyt nie przyniesie natychmiastowego rozwiązania problemów.

Projekt odzwierciedla znane już stanowisko Komisji Europejskiej: powrotu do niskich cen żywności i ropy nie będzie, więc trzeba się do nich _ dostosować _.

Przywódcy mają przestrzec przed podejmowaniem działań, np. dopłatami albo ulgami podatkowych, które mogą zakłócić mechanizmy rynkowe i przyczynić się do wzrostu inflacji. Podejmowane na poziomie krajowym środki mają być _ krótkoterminowe i ukierunkowane _.

Z wniosków wynika, że odpowiedzią na zwyżki cen mają być prowadzone już przez UE działania takie jak modernizacja Wspólnej Polityki Rolnej, liberalizacja rynku energetycznego oraz odchodzenie od tradycyjnych surowców na rzecz odnawialnych źródeł energii.

W kontrowersyjnej kwestii biopaliw, przywódcy podkreślą konieczność ich _ zrównoważonego rozwoju _, który nie przyczynia się do ograniczenia produkcji żywności. Komisja Europejska ma być zobowiązana do _ monitorowania _ dalszego wzrostu cen.

Na szczycie spodziewana jest też zgoda przywódców na realizację polsko-szwedzkiej inicjatywy Wschodniego Partnerstwa. Jest to już praktycznie przesądzone, bo jak podkreślił w poniedziałek szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, projekt wniosków końcowych ze szczytu w tej sprawie został już _ zaakceptowany przy ogólnym mocnym poparciu i bez słowa sprzeciwu _ przez ministrów spraw zagranicznych _ 27 krajów UE _.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)