Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Inga Czerny
|

Szczyt w Brukseli: kryzys i klimat

0
Podziel się:

Przywódcy krajów UE mają przyjąć spójną i skoordynowaną odpowiedź na kryzys finansowy.

Szczyt w Brukseli: kryzys i klimat
(PAP/EPA)

Na brukselskim szczycie przywódcy krajów UE mają przyjąć spójną i skoordynowaną odpowiedź na kryzys finansowy, z nadzieją na dalsze uspokojenie rynków.

_ - Z kryzysu finansowego powinniśmy wyciągnąć przynajmniej jeden wniosek. Potrzebujemy szybko przyjęcia Traktatu z Lizbony i silnych instytucji _ - mówi przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso.

Francuskie przewodnictwo w UE nie ukrywa jednak, że nie ma złudzeń. Na szczycie przywódcy nie znajdą rozwiązania w sprawie impasu związanego z Traktatem z Lizbony, odrzuconym w czerwcu przez Irlandczyków.

Oczekuje się, że przywódcy 27 państw UE potwierdzą decyzje niedzielnego szczytu unijnych członków strefy euro, w nadziei, że silne unijne stanowisko jeszcze bardziej przywróci zaufanie banków, a zwłaszcza konsumentów.

_ - Jestem pewny, że wypracujemy wspólne stanowisko. W pełni wierzę w odpowiedzialność i zdrowy rozsądek rządów. Działanie w pojedynkę byłoby zabójcze dla któregokolwiek z państw _ - powiedział Barroso.

W programie szczytu jest też budzący wiele kontrowersji i niepokojów w Polsce tzw. pakiet klimatyczno-energetyczny, czyli propozycje legislacyjne mające doprowadzić do redukcji o 20 proc. emisji CO2. Ten temat będzie omawiany podczas kolacji przez przywódców państw i rządów.

Francja zapowiedziała jednak, że nie liczy na porozumienia w tej sprawie już na tym szczycie, ale grudniu. Szczyt ma być okazją, by potwierdzić ambitne zobowiązania klimatyczne UE, mimo kryzysu finansowego - mówili w tych dniach zarówno prezydent Nicolas Sarkozy jak i Jose Barroso.

| UE O GRUPIE MĘDRCÓW |
| --- |
| Do wniosków ze szczytu dołączony ma być aneks ze składem tzw. grupy refleksji nad przyszłością Unii Europejskiej, pod warunkiem oczywiście, że zaaprobują go przywódcy. Zgodnie z propozycją przewodniczącego grupy, byłego socjalistycznego premiera Hiszpanii Felipe Gonzaleza w dwunastoosobwej grupie będzie Lech Wałęsa. _ Przywódcy mają zatwierdzić skład grupy lub go odrzucić, nie chcemy natomiast dyskusji _ - powiedział PAP francuski dyplomata. Grupę refleksji powołali przywódcy UE na szczycie w grudniu zeszłego roku, by pomóc Unii zmierzyć się z nadchodzącymi zmianami w perspektywie 2020-2030 roku. W intencji pomysłodawcy, Nicolasa Sarkozy'ego, grupa ma _ nakreślić wizerunek i kontury Europy jutra _. |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)