Notowania

ipn
30.03.2009 15:05

Szmajdziński: IPN trzeba zlikwidować

Wicemarszałek Sejmu jest oburzony książką Pawła Zyzaka z IPN o Lechu Wałęsie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Wicemarszałek SejmuJerzy Szmajdzińskiodniósł się w ten sposób do biograficznej książki o Lechu Wałęsieautorstwa Pawła Zyzaka, 24-letniego historyka z krakowskiego IPN.

Zyzak napisał m.in., że były przywódca Solidarności był agentem SB i w czasach młodości miał nieślubne dziecko. Wałęsa w proteście przeciwko publikacji _ Lech Wałęsa. Idea i historia _ ogłosił na swoim blogu, że rezygnuje z uczestnictwa we _ wszelkich rocznicowych uroczystościach i podobnych spotkaniach _.

W związku z wypowiedzią b. prezydenta, premierDonald Tusk zaapelował w poniedziałek do pracowników IPN i historyków, aby nie nadużywali oni środków publicznych, gdyż w przyszłości mogą im zostać odebrane. Podkreślił, że IPN ma szansę przetrwać tylko pod warunkiem, że będzie instytucją ideologicznie i politycznie neutralną.

- _ Lewica ma stanowisko jasne: IPN trzeba zlikwidować, a archiwa przenieść do dyspozycji archiwum państwowego z dostępem dla historyków. Dosyć finansowania takich publikacji i robienia dzikiej lustracji przez pseudohistoryków _ - uważa Szmajdziński.

  * **ZOBACZ TAKŻE:**
  * [ Wałęsa chce emigrować. Tusk: Wałęsa to skarb ]( http://news.money.pl/artykul/walesa;chce;emigrowac;tusk;walesa;to;skarb,81,0,439633.html )

W jego ocenie, wypowiedź premiera jest jedynie _ miłym dla ucha _ życzeniem, z której nic nie wynika_ : - Premier nie jest od grożenia IPN-owi, że odbierze im fundusze, lecz od podejmowania decyzji i wskazywania klubowi parlamentarnemu i strukturom rządowym tego, co mają robić _ - podkreśla Szmajdziński.

Książka Zyzaka oparta jest na jego obronionej w ubiegłym roku pracy magisterskiej, której promotorem na Uniwersytecie Jagiellońskim był prof.Andrzej Nowak, redaktor naczelny krakowskiego miesięcznika _ Arcana _.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: ipn, wiadomości, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz