Notowania

usa
21.03.2010 15:10

Sztandarowa reforma Obamy, dziś kluczowe głosowanie

Demokraci zapewniają, że udało się im zebrać 216 głosów w Izbie Reprezentantów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Amerykańska Izba Reprezentantów ma dziś głosować nad budzącą wielkie emocje reformą ochrony zdrowia, której gorącym orędownikiem jest prezydent Barack Obama. Partia Demokratyczna zapewnia, że udało jej się zebrać 216 głosów niezbędnych do przeforsowania projektu.

Reforma, która ma kosztować bilion dolarów, jest jednym z kluczowych pomysłów wyborczych Obamy i największą od lat próbą ingerencji rządu w funkcjonujący generalnie na zasadach wolnego rynku system ochrony zdrowia.

Projekt zakłada między innymi blokowanie przez rząd podwyżek stawek ubezpieczeń, z czym nie zgadzają się firmy ubezpieczeniowe. By dopilnować uchwalenia nowego prawa prezydent dwukrotnie przekładał podróż do Azji.

Bill Clinton wzywa Demokratów do poparcia ustawy (CNN, ang.):

Całej reformie stanowczo sprzeciwia się Partia Konserwatywna, która dysponuje 40 mandatami w Senacie, co pozwala na zablokowanie reformy w ramach obstrukcji parlamentarnej (tzw. filibuster).

W tej sytuacji demokraci zamierzają się uciec do sztuczki parlamentarnej i przeforsować ustawę w drodze tak zwanego pojednania (tzw. reconciliation), czyli połączenia ustaw.

Taką metodę krytykują zarówno opozycja jak i komentatorzy, gdyż procedura ta, choć pozwala przegłosować projekt przy zwykłej większości 51 głosów, narusza dobry obyczaj. Dotychczas przyjmowano w ten sposób w zasadzie tylko ustawy budżetowe.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ USA: Zaostrza się walka o reformę zdrowia ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/usa;zaostrza;sie;walka;o;reforme;zdrowia,174,0,599470.html )
Tagi: usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz