Notowania

szwecja
01.07.2009 08:43

Szwecja przejmuje stery Unii. Priorytet - ekologia

Premier skandynawskiego państwa ma przed sobą wiele trudnych wyzwań.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

*Prezydencja potrwa 6 miesięcy. Zdaniem ambasadora Szwecji w Polsce, Daga Harteliusa, to będzie trudne pół roku. Szwedzi obejmują prezydencję po Czechach. *

_ - Czeka nas jesień pełna wyzwań. Trudno przewidzieć, co się wydarzy. Przede wszystkim z powodu kryzysu ekonomicznego i finansowego. Kryzys bez wątpienia wpłynie na tę prezydencję _ - mówi Dag Hartelius.

Pierwszorzędne znaczenie dla Szwedów - prócz walki z kryzysem i ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego - będzie mieć ochrona środowiska, w tym przygotowanie szczytu klimatycznego w Kopenhadze.

Priorytetowe znaczenie ma mieć również tak zwana Strategia Morza Bałtyckiego, szczególnie w kontekście planowanej budowy Gazociągu Północnego. Dag Hartelius podkreśla, że to pierwsza strategia makroregionalna Unii Europejskiej.

Priorytetem jest też wprowadzenie w życie Partnerstwa Wschodniego.

_ - Mamy bardzo dobry program, ale na papierze. Zrealizowanie tej politycznej idei, to dla nas prawdziwe wyzwanie - _uważa Hartelius. Podkreślił, że Partnerstwo Wschodnie nie jest skierowane przeciwko Rosji. _ - Rosja ma swoją własną ścieżkę relacji z Unią Europejską _, dodaje ambasador Szwecji.

ZOBACZ REPORTAŻ ZAPOWIADAJĄCY PREZYDENCJĘ SZWECJI (ANG.):

na zdjęciu: premier Fredrik Reinfeldt

ZOBACZ TAKŻE:

* [ 430 mln złotych będzie nas kosztować unijna prezydencja ]( 430 mln zł będzie kosztować unijna prezydencja )
Tagi: szwecja, prezydencja, unia, czechy, priorytety, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz