Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trwają wybory parlamentarne w Tadżykistanie

0
Podziel się:

Wybory wygra z pewnością partia prezydenta Emomalego Rachmona.

Trwają wybory parlamentarne w Tadżykistanie
(ec.europa.eu)

W Tadżykistanie trwają wybory parlamentarne i do władz lokalnych. Wybierany jest na pięcioletnią kadencję 63-osobowy skład Zgromadzenia Reprezentantów, izby niższej parlamentu. Wybory wygra z pewnością partia prezydenta Emomalego Rachmona (na zjdęciu).

Do godziny 13.00 (9.00 czasu polskiego) głosowało 51,4 procent uprawnionych, czyli wybory są ważne - ogłosiła centralna komisja wyborcza republiki.

W wyborach kandydują przedstawiciele ośmiu partii politycznych. Faworytem jest partia prezydencka - Ludowo-Demokratyczna Partia Tadżykistanu. Inne główne partie to prorządowa Komunistyczna Partia Tadżykistanu (KPT) i opozycyjna Partia Islamskiego Odrodzenia Tadżykistanu (PIOT). Wszystkie te ugrupowania mają obecnie swych przedstawicieli w parlamencie; choć PIOT jedynie dwóch.

Obecnie partia prezydencka ma 52 przedstawicieli w parlamencie.

W niedzielę 41 miejsc zostanie obsadzonych w wyniku bezpośredniego głosowania, a 22 zostaną podzielone między partie, które uzyskają co najmniej 5 procent głosów.

Wybory obserwować będzie 170 przedstawicieli Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Według międzynarodowych obserwatorów dotychczasowe wybory w Tadżykistanie nigdy nie były ani wolne ani uczciwe.

Międzynarodowe znaczenie Tadżykistanu wzrosło wraz z operacją antyterrorystyczną w Afganistanie po 11 września 2001 roku. Duszanbe przyłączyło się do antyterrorystycznej koalicji i udostępniło swe lotniska wojskom państw zachodnich biorącym w niej udział. Tadżykistan jest jednocześnie główną drogą przemytu narkotyków z Afganistanu do Europy.

Głosowanie trwa od godziny 6.00 do 19.00 (2.00-15.00 czasu polskiego). Pierwsze wyniki mają być znane w poniedziałek.

wybory
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)